Poznań: jubileusz biskupa z Boliwii
27 czerwca 2010 | 15:30 | bt Ⓒ Ⓟ
Jubileusz 25-lecia kapłaństwa i 5. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej świętował 27 czerwca w Poznaniu bp Krzysztof Białasik, który od 1985 r. pracuje na misjach w Boliwii, a obecnie jest ordynariuszem diecezji Oruro, najwyżej położonej diecezji na świecie.
Bp Białasik przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej na poznańskim Łazarzu. Witając gościa i parafian uczestniczących w Eucharystii, ksiądz proboszcz Eugeniusz Antkowiak podkreślił odpowiedzialność wszystkich ochrzczonych za dzieło misyjne Kościoła, wspomagane zarówno poprzez ofiary materialne, jak i „dar modlitwy w intencji misji i konkretnych misjonarzy”.
„Właśnie przede wszystkim ta więź modlitewna łączy wspólnotę parafii Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu z obecnym tutaj księdzem biskupem Krzysztofem Białasikiem z dalekiej Boliwii. Każdego bowiem tygodnia, w środę, podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy gorąco polecamy Panu Bogu przez przemożne wstawiennictwo Maryi osobę księdza biskupa” – wyjaśnił ks. prałat Eugeniusz Antkowiak.
Mszę św. koncelebrował także ks. dr Szymon Stułkowski, opiekun naukowy Akademickiego Koła Misjologicznego działającego przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studenci z tego koła przebrani w stroje z różnych kontynentów ofiarowała biskupowi podczas Eucharystii symboliczne dary, podkreślające jedność całego Kościoła misyjnego.
W homilii bp Krzysztof Białasik przypomniał poznaniakom, że również oni mają tu, na miejscu misję do spełnienia. „Spełniacie tę misję poprzez dawanie dobrego przykładu innym, poprzez świadczenie o Chrystusie, poprzez modlitwę, którą powinniście zanosić do Boga codziennie, za was samych i za innych, szczególnie tych, którzy żyją jeszcze z dala od Boga” – tłumaczył biskup dodając, że bardzo istotnym elementem tej misji jest także „wspieranie tych, którzy wyjechali do dalekich krajów, by tam świadczyć o Chrystusie”.
„Pragnę wam podziękować za modlitwę, za wsparcie duchowe, które jest tak istotne w życiu każdego misjonarza i misjonarki” – mówił bp Białasik do uczestniczących we Mszy św. parafian z Łazarza, prosząc ich jednocześnie, aby „nie zapomnieli o żadnym misjonarzu i misjonarce i aby wciąż wspierali ich swoją modlitwą”.
Biskup Oruro przybliżył też poznańskim wiernym sytuację Kościoła w swojej diecezji położonej w Andach na wysokości 3870 m n.p.m. W liczącej prawie 4 tysiące kilometrów kwadratowych diecezji działa 50 parafii, w których pracuje zaledwie 25 księży diecezjalnych i 10 zakonnych. Warunki klimatyczne są tam trudne, a miejscowa ludność trudniąca się przede wszystkim rolnictwem i górnictwem – uboga, ale też, co podkreślił biskup, „bardzo pobożna i zaangażowana w sprawy Kościoła”.
„Jesteśmy tam tak wysoko, że do rozmowy z Panem Bogiem nie potrzebujemy telefonu komórkowego. Rozmawiamy z Nim bezpośrednio” – zauważył żartobliwie bp Białasik.
Biskup Białasik przybył do Polski w czerwcu, by w ojczyźnie przeżyć swoje dziękczynienie za 25 lat posługi kapłańskiej i 5 lat sakry biskupiej. Tydzień temu przewodniczył Mszy św. dziękczynnej w kościele pw. Macierzyństwa NMP w rodzinnym Zbąszynku (diecezja zielonogórsko-gorzowska), w której uczestniczył również tamtejszy biskup diecezjalny Stefan Regmunt.
Bp Krzysztof Białasik, urodzony 7 lipca 1958 r., pochodzi z parafii pw. Macierzyństwa NMP w Zbąszynku (diecezja zielonogórsko-gorzowska). W 1978 r. rozpoczął nowicjat w zgromadzeniu księży werbistów w Chludowie. Święcenia kapłańskie przyjął w Seminarium Duchownym Werbistów w Pieniężnie i rozpoczął pracę misyjną w Boliwii.
W maju 1986 r. został wikariuszem, a następnie proboszczem liczącej 64 wioski parafii w Laja (diecezja El Alto), gdzie służył do 1998 r. Pełnił też funkcję dyrektora Instytutu Teologiczno-Duszpasterskiego Aymara i odpowiadał za formację katechistów wiejskich w diecezji. W latach 1998-2001 był przełożonym regionalnym werbistów, a ponadto dyrektorem wyższej szkoły katolickiej w Laja oraz wykładowcą prawa kanonicznego i liturgiki.
W maju 1998 r. otrzymał stanowisko sekretarza ds. duszpasterstwa Boliwijskiej Konferencji Biskupiej. W czerwcu 2005 r. Benedykt XVI nominował go na biskupa Oruro. Sakrę biskupią przyjął 17 września 2005 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.