Poznań: jutro XV Festyn „Warkocz Magdaleny”
20 lipca 2013 | 11:18 | bt Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 21 lipca w Poznaniu odbędzie się XV Festyn „Warkocz Magdaleny”, organizowany z okazji święta patronki kościoła farnego, bazyliki mniejszej − św. Marii Magdaleny. W tym roku będzie on miał szczególnie uroczysty charakter, bowiem przypada w roku jubileuszowym 750. rocznicy konsekracji pierwotnego kościoła farnego, który znajdował się na Placu Kolegiackim.
„Warkocz Magdaleny” to najbardziej znany festyn, jaki odbędzie się tego lata w archidiecezji poznańskiej. Jego XV edycję rozpocznie 21 lipca uroczysta Msza św. sprawowana w bazylice farnej o godz. 12.30. Następnie, aż do zmroku na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, mieszczącego się w budynkach dawnego kolegium jezuitów, którzy wznieśli także dzisiejszą barokową farę, przewidziano rozmaite atrakcje dla dzieci i dorosłych. Chętni będą mogli zwiedzić również z przewodnikiem poznański kościół farny nazywany perłą wielkopolskiego baroku, zaglądając we wszystkie jego tajemnicze zakamarki, m.in. do podziemi i zabytkowych organów Friedricha Ladegasta.
Nazwa festynu związana jest z biblijną postacią św. Marii Magdaleny, w ikonografii przedstawianej zawsze z długimi włosami. Stąd też tradycyjnie jednym z konkursów będą zmagania na najdłuższy warkocz. Do wzięcia w nim udziału zaproszone są wszystkie panie, niezależnie od wieku. Jak przypomina w rozmowie z KAI Grzegorz Celiński z Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary, w ubiegłym roku w konkursie uczestniczyło 95 pań i dziewcząt. Najdłuższy okazał się warkocz Alicji Malewskiej z Gródka w województwie podlaskim, który mierzył 166 cm.
Podczas festynu, który honorowym patronatem objął metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, zaprezentują się także poznańskie cechy rzemieślnicze, m.in. fryzjerzy, rzeźnicy czy piekarze. Dzięki nim skosztować będzie można wypiekanych specjalnie na tę okazję i tylko tutaj dostępnych pszennych „warkoczy” oraz ciasteczek „Magdalenek”.
Pojezuicki kościół farny w Poznaniu został zbudowany w latach 1651-1705 przez wybitnych architektów, budowniczych i artystów tamtych czasów: Thomasa Poncino de Goricia z Lugano, Bartłomieja Wąsowskiego, Jana Catenazziego, Karola Dankwarta i Pompeo Ferrariego. Świątynia powstała w stylu włoskiego baroku, na wzór rzymskich kościołów Il Gesù i Sant’Ignazio. Konsekrował ją bp Hieronim Wierzbowski 27 września 1705 r.
Fara Poznańska od wieków stanowiła centrum życia religijnego miasta. Dziś jest ona sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, kościołem bractw i cechów rzemieślniczych oraz stałego dyżuru w konfesjonale. 28 czerwca 2010 r. poznańska fara została podniesiona przez Benedykta XVI do godności bazyliki mniejszej. Natomiast w tym roku w czerwcu minęła 75. rocznica ustanowienia tu przez kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski, pierwszej w Poznaniu kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Obecnie w poznańskiej bazylice farnej we wszystkie czwartki lipca i sierpnia o godz. 20 odbywają się Staromiejskie Koncerty Organowe na zabytkowych organach Friedricha Ladegasta z 1876 r., natomiast od poniedziałku do soboty o godz. 12.15 – Koncerty Farne. Po nich, ok. godz. 12.45, istnieje również możliwość zwiedzenia z przewodnikiem barokowego kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.