Poznań: kampania „Podzielmy się radością” na internetowej platformie charytatywnej
17 czerwca 2014 | 19:25 | msz Ⓒ Ⓟ
Pierwsza w historii Caritas w Polsce kampania społeczna „Podzielmy się radością” przeprowadzona na internetowej platformie charytatywnej aukcjecaritas.pl wystartowała dziś w Poznaniu. Pierwszą odsłoną kampanii przeprowadzonej pilotażowo przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej jest akcja „Tornister Pełen Uśmiechów”. „Zdecydowaliśmy się na ten ważny projekt pilotażowy wychodząc z założenia, że trzeba starać się znaleźć nowe środki, narzędzia, które ułatwiają świadczenie pomocy, znacząco mogą poszerzyć krąg tych, którzy pomagają, i tych, którzy tę pomoc otrzymają” – powiedział dziś w czasie konferencji prasowej abp Stanisław Gądecki.
Metropolita poznański jako pierwszy zlicytował obraz wystawiony przez Parę Prezydencką, Annę i Bronisława Komorowskich. Sam wystawił na aukcję reprodukcję grafiki Bernardiny Bellotti, XX-wiecznej portrecistki papieży, przedstawiającą św. Jana Pawła II.
Kampania Caritas Poznańskiej ruszyła we wspomnienie liturgiczne św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika, który praktykował dobro wśród najuboższych w ramach środków dostępnych czasom mu współczesnym. Poznańska Caritas jako pierwsza postanowiła otworzyć się na zupełnie nowe technologie i możliwości i pokazać, że współczesny Kościół w Polsce też potrafi pomagać, w równie nowoczesny i skuteczny sposób, jak czynią to inne organizacje i stowarzyszenia działające na rzecz drugiego człowieka. Akcje i kampanie charytatywne prowadzone z wykorzystaniem specjalnie stworzonej w tym celu platformy internetowej mają powiększyć krąg darczyńców.
„Dziś Kościół otwiera się na nowe płaszczyzny, sięgając po przestrzeń wirtualną, ale niosąc realną pomoc” – podkreślił ks. Tomasz Ren, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
Organizatorzy kampanii chcą przekonać, że można i warto pomnażać dobro i dzielić się radością. Każdy użytkownik internetu, który wejdzie na platformę aukcjecaritas.pl, może wesprzeć pierwszą organizowaną w ramach kampanii „Podzielmy się radością” akcję „Tornister pełen Uśmiechów” na kilka sposobów. Głównym celem pierwszej internetowej akcji „Tornister pełen Uśmiechów” jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów poprzez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci i młodzieży w Polsce. „Kto chce wesprzeć Caritas Poznańską, może wziąć udział w licytacji wystawionych przez nas produktów w sposób wirtualny lub realny” – podkreśliła Agnieszka Wiśniewska. Licytowane będą nie tylko tornistry i pomoce szkolne, ale także posiłki, czy obuwie sportowe. Można dokonać zakupu np. butów, albo przekazać pieniądze na buty czy tornister. „Wszystkie środki zostaną przekazane Caritas” – powiedziała Wiśniewska. Zaznaczyła, że w ciągu roku Caritas Poznańska przeprowadzi cztery akcje w ramach kampanii. Będzie to Fundusz Stypendialny Skrzydła, akcja mająca na celu wsparcie uzdolnionej, ale ubogiej młodzieży. Jesienią ruszy akcja „Przekaż ciepło”, w ramach której za tzw. elektrośmieci Caritas otrzyma od jednej z firm recyclingowych środki finansowe, dzięki którym będzie mogła kupić opał na zimę dla potrzebujących osób. Z kolei „Puste miejsce” prowadzone przed Wigilią umożliwi Caritas zorganizowanie wigilii dla ponad tysiąca osób w jednej z hal na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Koordynatorka projektu zauważyła, że wystawione przez Caritas produkty można zakupić albo za pomocą serwisu charytatywni.allegro, albo platformy aukcjecaritas.pl.
Organizatorem kampanii „Podzielmy się radością” na platformie charytatywnej aukcjecaritas.pl jest Caritas Archidiecezji Poznańskiej. To właśnie w Poznaniu, jeszcze przed wojną, powstała ogólnopolska centrala pod nazwą Instytut Caritas. W 1937 roku odbył się w Poznaniu pierwszy w kraju zjazd dyrektorów Caritas z całej Polski. Instytut Caritas organizował Ogólnopolskie Dni i Tygodnie Miłosierdzia, mające na celu gromadzenie funduszy i popularyzację akcji charytatywnej. W Poznaniu wydawany był także miesięcznik "Caritas". Kres działalności Instytutu położył wybuch II wojny światowej. Po wojnie dekrety władz komunistycznych uniemożliwiły Caritas dalszą działalność. Do pełnego reaktywowania Caritas Kościelnej doszło wraz z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1989 roku. Dekretem z dnia 12 marca 1990 roku abp Jerzy Stroba ustanowił Caritas Archidiecezji Poznańskiej jako kościelną osobę prawną. W październiku 1990 roku uchwałą Episkopatu Polski powstała Caritas Polska z siedzibą w Warszawie. W ślad za Caritas Polska powstawały Caritas diecezjalne.
Pilotażowy projekt „Podzielmy się radością” na platformie charytatywnej aukcjecaritas.pl realizowany przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej swym patronatem honorowym objął abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Wśród wspierających projekt są znane osoby, między innymi aktor Maciej Musiał, żużlowiec Jarosław Hampel, skoczek narciarski Kamil Stoch. Partnerem projektu jest serwis charytatywni.allegro.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.