Poznań: koncert flażoletowy małych kolędników
12 stycznia 2013 | 17:22 | msz Ⓒ Ⓟ
Ponad 1,5 tys. dzieci ze szkół, parafii i ośrodków kultury z Wielkopolski spotkało się na siedemnastym koncercie flażoletowym w poznańskiej katedrze. – Po raz kolejny spotykamy się w najstarszej na ziemiach polskich katedrze, by jak Trzej Mędrcy ze Wschodu oddać pokłon nowo narodzonemu Panu Jezusowi – mówił bp Grzegorz Balcerek do małych kolędników zgromadzonych w poznańskiej bazylice archikatedralnej.
Dzieci wypełniły po brzegi katedrę, zajmując miejsca w ławkach, na posadzce prezbiterium, a nawet wokół ołtarza i we wszystkich kaplicach świątyni. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że mali kolędnicy przybyli do żłóbka Jezusa, by budować wspólnotę jak uczynili to pastuszkowie, a później Trzej Królowie.
– Trzej Królowie razem szukali nowo narodzonego Króla i Zbawiciela, razem Go odnaleźli i razem złożyli Mu hołd i dary: mirrę, kadzidło i złoto – przypomniał bp Balcerek. Podkreślił, że Mędrcy uczą nas życia we wspólnocie, bo samemu trudno jest dojść do Pana Boga. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zaznaczył, że tylko we wspólnocie można odnaleźć drogę do Pana Jezusa i do nieba.
Przypomniał, że Mędrcy śpieszyli do Betlejem, by złożyć hołd i dary nowo narodzonemu Królowi, a zamiast dworu, wojska i służących zobaczyli małe Dziecko, przy którym byli Maryja i św. Józef. – Wracali jednak inną drogą, bo po spotkaniu z Jezusem zmieniło się ich życie – zwrócił uwagę bp Balcerek.
Biskup pomocniczy zwrócił uwagę małym kolędnikom, że kto gra i śpiewa Panu Bogu, dwa razy się modli. Podkreślił, że warto poświęcić swój czas i wysiłek dla Pana Jezusa. – On sam staje się dla nas darem w Komunii św., w Słowie Bożym i błogosławi nam – przekonywał bp Balcerek. Wyraził też radość, że z tak wielkim zapałem i zaangażowaniem mali flażoleciści grali i śpiewali Zbawicielowi.
Dzieci przybyły do katedry nie tylko z Poznania i z Wielkopolski, ale nawet z województwa dolnośląskiego. Mali kolędnicy już po raz 17. wypełnili po brzegi poznańską katedrę, by wspólnie kolędować i modlić się przy żłóbku. W murach świątyni zabrzmiały melodie popularnych polskich kolęd i pastorałek.
Flażolecistom akompaniował Krzysztof Wilkus, organista katedralny. Każdy uczestnik spotkania otrzymał śpiewnik z polskimi kolędami, tabulaturą flażoletową i funkcjami gitarowymi. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały też słodkie upominki.
Flażolet to nazwa prostego instrumentu dętego w formie piszczałki. Narodził się we Francji, Anglii i Niemczech w XVI wieku. W XVIII i XIX wieku zyskał wielką popularność w naszym kraju i wtedy powstała nazwa "flecik polski". Od kilkunastu lat znów cieszy się popularnością, głównie w wielkopolskich szkołach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.