Poznań: 15. koncert flażoletowy małych muzykantów
15 stycznia 2011 | 15:23 | msz Ⓒ Ⓟ
Tysiąc dwieście dzieci z wielkopolskich szkół i ośrodków kultury spotkało się na jubileuszowym koncercie flażoletowym w poznańskiej bazylice archikatedralnej, by wspólnie modlić się i kolędować przy żłóbku. Melodie polskich kolęd i pastorałek zabrzmiały już po raz piętnasty.
– Jak co roku przybyłyście, by wzorem Trzech Mędrców oddać Panu Jezusowi pokłon i złożyć Mu swoje dary – mówił bp Grzegorz Balcerek do dzieci zgromadzonych w poznańskiej katedrze. Dzieci wypełniły po brzegi najstarszą polską katedrę, zajmując miejsca w ławkach, na posadzce prezbiterium, a nawet wokół ołtarza.
– Mędrcy szukali nowo narodzonego Króla na dworze Heroda, ale Go tam nie znaleźli. Dotarli do Betlejem, bo tam w stajni narodził się Zbawiciel świata – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Zwrócił uwagę, że spotkanie z Jezusem zmienia człowieka. Jak zauważył bp Balcerek, Mędrcy wrócili do swoich krajów inną drogą, bo zmieniło się ich życie. – My też po spotkaniu z Nim chcemy iść drogą dobra – mówił do dzieci bp Balcerek.
Biskup pomocniczy przypomniał, że we wspólnocie łatwiej znaleźć Pana Jezusa. Jak podkreślił, trzeba dbać o dobrą współpracę i miłość w rodzinach, szkołach i wszędzie tam, gdzie Pan Bóg nas posyła.
Bp Balcerek wyraził też radość, że z tak wielkim zapałem i zaangażowaniem mali flażoleciści grali i śpiewali Zbawicielowi. Zauważył, że tegoroczny koncert jest wyjątkowy. – Od wczoraj żyjemy wielką radością w związku z zapowiedzią beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II – przypomniał biskup pomocniczy. Podkreślił, że papież bardzo lubił śpiewać polskie kolędy i pastorałki. Bp Balcerek podkreślił, że trzeba przygotować się do majowej beatyfikacji. – Trzeba tak jak Jan Paweł II kochać Boga i każdego człowieka, którego spotykamy w naszym życiu – powiedział biskup pomocniczy.
Koncert zakończyła modlitwa „Anioł Pańskim”, po którym mali kolędnicy zaśpiewali „Barkę”.
Dzieci przybyły do katedry m.in. z Poznania, Dąbrowy, Grodziska Wlkp., Komornik, Kleszczewa, Lubonia i ze Swarzędza.
Flażolecistom akompaniował Krzysztof Wilkus, organista katedralny. Każdy uczestnik spotkania otrzymał śpiewnik z polskimi kolędami, tabulaturą flażoletową i funkcjami gitarowymi.
Flażolet to nazwa prostego instrumentu dętego w formie piszczałki. W XVI wieku narodził się we Francji, Anglii i Niemczech. W XVIII i XIX wieku zyskał wielką popularność w naszym kraju i wtedy powstała nazwa "flecik polski". Od kilkunastu lat znów cieszy się popularnością, głównie w wielkopolskich szkołach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.