Poznań: konferencja w 35. rocznicę śmierci abp. Antoniego Baraniaka (zapowiedź)
31 października 2012 | 15:12 | msz Ⓒ Ⓟ
O życiu, działalności i posłudze na rzecz Kościoła poznańskiego i powszechnego abp. Antoniego Baraniaka będą dyskutować uczestnicy konferencji naukowej w Poznaniu 3 listopada. Konferencję w domu generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej poprzedzi Msza św. w katedrze poznańskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego.
– Zależy nam na tym, by pokazać wybitną postać abp. Antoniego Baraniaka nie tylko w wymiarze duszpasterskim na rzecz Kościoła poznańskiego, ale i jego trudne relacje z ówczesną władzą oraz zasługi dla narodu i całego Kościoła powszechnego – powiedział KAI dr Konrad Białecki z poznańskiego oddziału IPN. Organizator konferencji zaznacza, że losy i postawa abp. Baraniaka są nieco zapomniane przez poznaniaków.
Po Mszy św. w poznańskiej katedrze uczestnicy konferencji modlić się będą w krypcie u grobu abp. Baraniaka. W Sali Perłowej Muzeum Archidiecezjalnego zostanie otwarta wystawa fotograficzna, przygotowana przez IPN, poświęcona najbliższemu współpracownikowi prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego.
Charyzmat salezjański w posłudze abp. Baraniaka zaprezentuje w swoim wystąpieniu ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB z Inspektorii św. Wojciecha w Pile. Martyrologię więzionego i torturowanego przez komunistyczny reżim hierarchy przedstawi abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, autor publikacji „Teczki na Baraniaka”. Z kolei dr Konrad Białecki z poznańskiego oddziału IPN omówi działania władz wobec arcybiskupa w latach 1956-1977.
Ks. prof. dr hab. Bernard Kołodziej TChr z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawi posługę hierarchy w archidiecezji poznańskiej, a udział abp. Baraniaka w obradach Soboru Watykańskiego II zaprezentuje ks. mgr Rafał Rybacki, kustosz Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Uczestnicy konferencji zapoznają się też z działalnością i życiem metropolity poznańskiego, które omówi ks. prof. dr hab. Leszek Wilczyński z Instytutu Studiów Kościelnych Lubranscianum w Poznaniu.
Uczestnicy konferencji wysłuchają także wspomnienia o abp. Baraniaku przygotowanego przez jego osobistego sekretarza, biskupa seniora Stanisława Napierały z diecezji kaliskiej.
Konferencję zakończy prezentacja reportażu dokumentalnego poświęconego abp. Baraniakowi w reżyserii dr Jolanty Hajdasz, zastępcy redaktora naczelnego „Przewodnika Katolickiego”.
– W ubiegłym roku przypomnieliśmy postać abp. Walentego Dymka, w tym roku wspominamy abp. Baraniaka, a w przyszłym roku chcemy przybliżyć osobę i działalność abp. Jerzego Stroby, metropolity poznańskiego w latach 1978-1996 – zapowiada dr Białecki.
Sympozjum jest częścią projektu „Arcybiskupi poznańscy doby PRL”, odbywającego się pod patronatem archidiecezji poznańskiej, Muzeum Archidiecezjalnego, Archiwum Archidiecezjalnego i IPN oddział w Poznaniu.
Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 roku we wsi Sebastianowo w Wielkopolsce. W młodości wstąpił do zgromadzenia salezjanów. Przed wojną został sekretarzem ówczesnego Prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda, a po wojnie – Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W roku 1951 papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. We wrześniu 1953 roku został aresztowany i wtrącony na trzy lata do więzienia na warszawskim Mokotowie, gdzie był torturowany i szykanowany. Rok po odzyskaniu wolności został metropolitą poznańskim. Mimo sprzeciwu władz, w 1966 roku zorganizował w Poznaniu obchody tysiąclecia Chrztu Polski. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 13 sierpnia 1977 r. Został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry.
W czerwcu 2011 r. Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie znęcania się fizycznego i moralnego nad bp. Antonim Baraniakiem w latach 1953–1955 przez funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa publicznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.