Poznań: koronacja obrazu św. Józefa (zapowiedź)
20 marca 2014 | 12:00 | bt Ⓒ Ⓟ
W niedzielę po uroczystości św. Józefa, 23 marca, abp Stanisław Gądecki dokona koronacji na prawie diecezjalnym cudownego wizerunku św. Józefa, czczonego w archidiecezjalnym sanktuarium tego świętego w Poznaniu. Mszę św. koronacyjną, celebrowaną o godz. 13.00 przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, transmitować będzie na żywo Telewizja Polonia.
Kult św. Józefa w Poznaniu sięga początków XVI w., kiedy to na Wzgórze św. Wojciecha przybyli karmelici bosi. Wzniesiony tu kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP jest, według karmelitańskich kronik, pierwszą świątynią w Polsce noszącą to wezwanie.
W 2009 r. abp Stanisław Gądecki ustanowił ten kościół Archidiecezjalnym Sanktuarium św. Józefa, „odpowiadając na prośby Ojców Karmelitów, dla większej chwały świętego Józefa i duchowego pożytku wiernych” – jak uzasadnił tę decyzję metropolita poznański. Wyraził też wówczas pragnienie, aby „to sanktuarium stało się nowym Nazaretem Archidiecezji Poznańskiej” i „przestrzenią odnowy wiary”.
„Obecnie wspólnota karmelitańska w Poznaniu, poczuwając się do wdzięczności za troskliwą opiekę św. Józefa przez blisko 400 lat w jego świętym miejscu oraz wychodząc naprzeciw współczesnej walce z chrześcijaństwem, pragnie ozdobić tutejszy obraz koroną chwały, symbolem wdzięczności i zawierzenia wszystkich jego czcicieli” – pisze metropolita w liście poprzedzającym koronację.
„Koronacja będzie potwierdzeniem trwającego tu od wieków kultu św. Józefa, który co prawda nigdy nie został ogłoszony królem, natomiast uczestniczy w królewskim pochodzeniu Jezusa z rodu Dawida. Jego korona, to przede wszystkim korona chwały, jak gdyby odblask korony Syna Bożego, którego szczególną bliskością się cieszył, będąc Jego opiekunem na ziemi” – zaznacza w rozmowie z KAI o. Karol Milewski, przeor poznańskich karmelitów dodając, że pierwsza koronacja wizerunku św. Józefa odbyła się w 1773 r. w Bogocie, w Kolumbii, a ostatnia w klasztorze karmelitów w Avili w Hiszpanii. Był to pierwszy klasztor reformowanego Karmelu założony przez karmelitankę bosą św. Teresę z Avili, która darzyła św. Józefa szczególnym nabożeństwem i obrała go sobie w zakonie za patrona i obrońcę.
Przeor wyraża jednocześnie nadzieję, że koronacja obrazu przyczyni się do jeszcze większego rozpropagowania kultu św. Józefa w archidiecezji poznańskiej. „Myślę, że korony, oprócz tego, że stanowią wyraz naszej czci dla św. Józefa, będą także dla wielu osób pretekstem do nawiedzenia sanktuarium. Ufam też, że stanie się ono bardziej obecne w świadomości mieszkańców archidiecezji jako miejsce pojednania z Bogiem i łask wypraszanych tu szczególnie dla rodzin” – mówi o. Milewski.
Uroczystość koronacji w poznańskim Karmelu poprzedzona była dziewięciotygodniową nowenną. Do uczestnictwa w tym nabożeństwie, odprawianym od 15 stycznia co tydzień w środę, zostali w sposób szczególny zaproszeni członkowie różnych wspólnot i grup duszpasterskich działających na terenie archidiecezji poznańskiej. W zeszłym tygodniu oo. karmelici zorganizowali natomiast sesję józefologiczną, w której jako prelegent wziął udział m.in. ks. prałat Andrzej Latoń z Kalisza, prezes Polskiego Studium Józefologicznego. Obecnie natomiast, od uroczystości św. Józefa, w sanktuarium trwają rekolekcje stanowiące ostatni etap duchowego przygotowania do koronacji obrazu.
Poznański kościół oo. karmelitów bosych pw. św. Józefa Oblubieńca NMP został wzniesiony na Wzgórzu św. Wojciecha w 1618 r. Jest to pierwsza świątynia w Polsce nosząca to wezwanie. Przez wieki rozwijał się też w tym miejscu kult Opiekuna Świętej Rodziny. Obecnie szczególną czcią otaczany jest obraz św. Józefa znajdujący się w ołtarzu głównym, namalowany przez Jerzego Kumalę z Krakowa i umieszczony w kościele w latach 90. XX w.
Jest to kopia wykonanego w 1668 r., a słynącego łaskami obrazu flamandzkiego artysty, brata Łukasza Karola Sibrecque’a, karmelity bosego, mieszkającego w Rzymie w klasztorze Santa Maria della Scala. Św. Józef przedstawiony jest na nim jako ostatni z patriarchów Starego Testamentu, który nie tylko doczekał się spełnienia przepowiedni proroków o Mesjaszu, ale sam stał się przybranym ojcem Chrystusa. Patrząc na jego wizerunek, widzimy mężczyznę w sile wieku, zamyślonego, lecz promieniującego dobrocią, troskliwością i szczęściem. Podtrzymując Jezusa na lewym ramieniu, prawą ręką wskazuje on na Tego, który jest Zbawicielem, Drogą, Prawdą i Życiem. Jaśniejące Dziecko Jezus trzyma w prawej ręce rajskie jabłka – symbol zbawienia, a w lewej różę – symbol Zbawiciela.
Z dniem 21 września 2009 r. metropolita poznański ustanowił kościół oo. karmelitów Archidiecezjalnym Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.