Poznań: Kościół daje schronienie bezdomnym
04 grudnia 2012 | 23:28 | bt Ⓒ Ⓟ
W Poznaniu osoby bezdomne mogą znaleźć schronienie w kilku różnych placówkach. Jedną z nich prowadzi od 20 lat pallotyn, ks. Adam Borysik.
Dom charytatywny „Przystań” założony przez ks. Adama Borysika działa przy ul. Krańcowej. Dysponuje on ponad 40 miejscami, jednak w chwili obecnej niektóre z pokoi wymagają pilnego remontu, co sprawia, że liczba miejsc noclegowych zmniejszy się tej zimy do 30.
Jak podkreśla pracownica tego schroniska dla bezdomnych, ks. Borysik walczy o jego byt zabiegając o środki na funkcjonowanie poprzez Fundację „Miłosierdzie”, której jest prezesem. „Nie otrzymujemy żadnych dotacji z budżetu, więc tylko dzięki temu, że ks. Adam potrafi dotrzeć do ludzkich serc, nasi mieszkańcy mają co jeść” – przyznaje.
Przy ul. Widłakowej mieści się z kolei Schronisko św. Brata Alberta, które może przyjąć 42 starsze osoby − wyłącznie mężczyzn powyżej 50. roku życia. Prowadzi je Poznańskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
„Staramy się, aby miejsca dla potrzebujących były u nas gotowe przez cały rok, nie tylko zimą” – podkreśla w rozmowie z KAI Bogusław Łabędzki, opiekun w tej placówce dodając, że w Poznaniu bezdomni potrzebujący schronienia mogą je w tej chwili znaleźć. „Problemem jest natomiast brak noclegowni, która przyjmuje osoby niezależnie od tego czy są trzeźwe czy nie. Żadne schronisko nie przyjmie bowiem człowieka pod wpływem alkoholu i stąd zdarzają się zamarznięcia takich osób” – dodaje.
W Poznaniu funkcjonuje również kilka innych placówek dających schronienie osobom bezdomnym. Wśród nich jest Ośrodek dla bezdomnych nr 1 przy ul. Michałowo, noclegownia dla osób bezdomnych prowadzona przez Wielkopolskie Centrum Pomocy Bliźniemu „Monar-Markot” przy ul. Borówki oraz dom dla ludzi bezdomnych prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy Bliźniego „Mar-kot” przy ul. Pogodnej.
Potrzebujący mogą się skorzystać także z 3 jadłodajni Caritas, które każdego dnia wydają łącznie ponad 1000 darmowych ciepłych posiłków oraz chleb. Mieszczą sie one przy ul. ks. Piotra Ściegiennego (prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek), w salkach przy parafii pw. Nawiedzenia NMP na os. Bohaterów II Wojny Światowej oraz przy ul. Taczaka (prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.