Poznań: książka i motyl za wsparcie dla hospicjum
14 sierpnia 2013 | 19:14 | bt Ⓒ Ⓟ
Wolontariusze z poznańskiego Hospicjum Palium prowadzą od miesiąca na miejskich targowiskach akcję pod hasłem „Książka i motyl za wsparcie dla hospicjum”. Każdy z przychodzących w to miejsce poznaniaków może, przekazując dowolny datek na rzecz hospicjum, zabrać z ich stoiska do domu wybraną książkę z zakładką w kształcie motyla. Akcja jest elementem kampanii „Motyle dla Hospicjum” na rzecz rozbudowy tej placówki dysponującej obecnie 24 miejscami opieki całodobowej.
Wszystko zaczęło się, jak tłumaczy w rozmowie z KAI Barbara Grochal, koordynatorka wolontariuszy z Hospicjum Palium, od darowizny w postaci dużej ilości książek, którą pewna osoba przekazała hospicjum.
„Poprosiła, żebyśmy z tym coś zrobili, postanowiliśmy więc je rozdawać w każdą sobotę na poznańskich targowiskach. W zamian prosimy o dobrowolne datki na rzecz hospicjum dodając do każdej książki zakładkę w kształcie motyla. Staramy się w ten sposób, poprzez naszą obecność, docierać do ludzi wrażliwych, zachęcać ich do rozmowy o hospicjum i o inicjatywach wspierających to miejsce, m.in. o motylim wolontariacie” – opowiada Grochal dodając, że motyle mają oznaczać przemijanie, ale także zmianę sposobu myślenia. Motyl to bowiem symbol duszy, delikatności i wrażliwości oznaczający także przemianę. Wolontariusze starają się bowiem otwierać ludziom oczy na cierpienie ciężko chorych i umierających.
Akcja rozpoczęła się miesiąc temu od pl. Wielkopolskiego. Dzięki uprzejmości prezesa spółki miejskiej „Targowiska”, Krzysztofa Janowskiego i dużej życzliwości, z jaką spotkała się akcja ze strony poznaniaków, w minioną sobotę wolontariusze hospicjum byli również obecni na rynku Bernardyńskim i Łazarskim. Z czasem planują urządzić swoje stoiska na wszystkich targowiskach Poznania.
„Zachęcamy, aby jeśli w domach leżą niepotrzebne książki, przynosić je do nas. Staramy się bowiem zmieniać pozycje na naszych stoiskach tak, aby każdy mógł wybrać odpowiednią dla siebie. Nasza akcja ma uwrażliwiać na potrzeby innych, propagować czytelnictwo i tworzyć nową jakość na poznańskich rynkach” – stwierdza koordynatorka wolontariuszy.
Hospicjum Palium jest największym Poznaniu ośrodkiem obejmującym kompleksową opieką paliatywną chorych i ich bliskich. Jest też miejscem edukacji i szkolenia kadry lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów i innych w opiece paliatywno-hospicyjnej.
Wypełniając wielorakie zadania na terenie Hospicjum współpracują jednostki organizacyjne Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Katedra i Klinika Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu oraz ECEPT (Stowarzyszenie Rozwijania Opieki Paliatywnej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.