Poznań: Księga Liczb w Niedzielę Biblijną
14 kwietnia 2013 | 21:48 | msz Ⓒ Ⓟ
Wybitny aktor Jerzy Zelnik przeczytał fragmenty Księgi Liczb podczas specjalnej prezentacji Verba Sacra z okazji 5. Niedzieli Biblijnej. Komentarz teologiczny do prezentacji przygotował ks. prof. Janusz Nawrot, biblista z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
– Księga Liczb wywodzi swą nazwę od Bożego nakazu przeliczenia pielgrzymujących do ziemi obiecanej Izraelitów, co Mojżesz skrupulatnie wykonał – przypomniał w komentarzu biblista. Zauważył, że księga prezentuje cały szereg sytuacji konfliktowych zarysowanych między Izraelitami a Mojżeszem broniącym wielkiej idei wędrówki do ziemi wolności i wytrwale kontynuującym drogę według Bożej woli. – Dzięki takiej postawie Bóg może ostatecznie realizować swój zamiar doprowadzenia ludu do ziemi, którą poprzysiągł przodkom Izraela: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi – przekonywał ks. prof. Nawrot. Podkreślił też, że współczesny czytelnik nie powinien zapominać, że Izraelici szli do Ziemi Obiecanej, która była dla nich ziemią obcą. Nic o niej nie wiedzieli, oprócz danych przez Boga obietnic. Jako pokolenia zrodzone w Egipcie, który traktowali jako swą ziemię rodzinną, tęsknili za krajem, który opuścili. – Czym innym okazują się bowiem oczekiwania autorów natchnionych, by rodacy stanęli na wysokości Bożych oczekiwań, czym innym zaś realia historyczne, jakże mocno rzutujące na duchową kondycję wędrowców – zauważył biblista. Ks. prof. Nawrot zachęcał, by lektura księgi „stała się nauką i umocnieniem w osobistym itinerarium ku Bogu tyleż sprawiedliwemu, co i dobremu”.
W prezentacji w poznańskiej bazylice archikatedrlanej uczestniczyli licznie przybyli poznaniacy. Preludium z II Suity Wiolonczelowej i Inwencje Dwugłosowe Jana Sebastania Bacha wykonali Dorota Samsel – saksofon i Bartosz Kokosza – wiolonczela.
Był to dziesiąty występ Jerzego Zelnika podczas Verba Sacra. Niedzielna prezentacja była 139. z cyklu.
Ogólnopolski cykl w reżyserii Przemysława Basińskiego prezentowany jest od 2000 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.