Poznań: Księga Psalmów podczas Verba Sacra
16 września 2021 | 08:08 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Wybitny aktor Krzysztof Gosztyła w niedzielę 19 września w poznańskiej katedrze zaprezentuje Księgę Psalmów. Będzie to kolejna prezentacja w ramach nowego cyklu Verba Sacra – Biblia Trzeciego Tysiąclecia. Stary i Nowy Testament czytany jest od początku, księga po księdze, z udziałem polskich aktorów i w nowej oprawie muzycznej. Wydarzenie będzie też transmitowane na kanale YouTube.
„Przed Księgą Psalmów klękają najwięksi poeci, bo w dziejach ludzkości nikt nie stworzył tak wyjątkowego dzieła, które byłoby codziennie czytane jako modlitwa. Spodziewam się, że interpretacja Krzysztofa Gosztyły to potwierdzi, a piękna oprawa muzyczna Zespołu Muzyki Sakralnej Lumen pod kierunkiem Zbigniewa Małkowicza dopełni radości wszystkich obecnych na tej prezentacji”– powiedział KAI Przemysław Basiński, pomysłodawca ogólnopolskiego cyklu Verba Sacra.
W komentarzu teologicznym o. prof. dr hab. Adam R. Sikora OFM zauważa, że „chociaż Psałterz jako zbiór stu pięćdziesięciu niewielkich utworów poetyckich stał się bezcenną perłą literatury światowej wszystkich czasów, to przede wszystkim jest jednak ciągle żywą księgą modlitwy milionów ludzi różnych epok i kontynentów”.
„Jest to modlitewnik Żydów i chrześcijan, jednostek i wspólnot. W Kościele modlą się nimi codziennie setki tysięcy ludzi – duchownych i mnichów, zakonników i ludzi świeckich. Identyfikują się oni z ich treścią, wyśpiewując swą własną pieśń serca przed Bogiem” – podkreśla o. prof. A. Sikora OFM.
Komentator zwraca uwagę na formę psalmów, które zostały napisane zgodnie z zasadami hebrajskiej poezji lirycznej, która przybiera w nich bądź kształt hymnu, bądź modlitwy czy refleksyjnej elegii.
W swoim komentarzu zwraca też uwagę na autora Psalmów.
„Sięgająca odległej starożytności tradycja judaistyczna, zawarta w poprzedzających wiele psalmów napisach o charakterze informacyjnym, przypisuje Dawidowi 73 utwory. Z podobnych napisów zamieszczonych przy innych psalmach wynika, że niektóre z nich pochodziły także od innych osób, do których zaliczyć trzeba Mojżesza, Salomona, a zwłaszcza lewitów zajmujących się śpiewem świątynnym takich, jak Asaf, Heman, Etan oraz synowie Koracha” – przypomina o. prof. A. Sikora.
Oprawę muzyczną przygotowała Zbigniew Małkowicz z Zespołem Muzyki Sakralnej Lumen.
Prezentacja odbędzie się w niedzielę 19 września o g. 16.30.
Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor zmarły w 2008 r. recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami w przekładzie tzw. Biblii Poznańskiej.
Od tego czasu teksty Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej, Biblii ks. Jakuba Wujka, Ojców Kościoła oraz literaturę religijną prezentowało ponad 100 aktorów, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Danuta Stenka, Zbigniew Zapasiewicz. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.