Poznań: 75-lecie Duszpasterstwa Akademickiego Dominikanów
08 czerwca 2013 | 20:03 | msz Ⓒ Ⓟ
Absolwenci, wychowankowie, studenci, obecny duszpasterz akademicki o. Cyprian Klahs OP oraz byli duszpasterze akademiccy świętowali 8 czerwca 75. rocznicę powstania Duszpasterstwa Akademickiego Dominikanów. Uroczystej Mszy św., w czasie której dziękowano też za 75 lat od powrotu zakonników do stolicy Wielkopolski, przewodniczył abp Stanisław Gądecki.
– Wyrażam wdzięczność ojcom dominikanom za obecność w Poznaniu i zaangażowanie w Duszpasterstwo Akademickie oraz za rezonans, który znajduje ono wśród tak wielu ludzi, którzy ofiarowują swój czas i serce dla innych – mówił w homilii metropolita poznański w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu.
Metropolita poznański podkreślił, że celem Duszpasterstwa Akademickiego jest doprowadzenie człowieka do poznania prawdy, że nie ma stworzenia równemu Bogu. W Duszpasterstwie Akademickim chodzi o odkrycie tego, co rodzinne i niebiańskie.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że najważniejszym aspektem dla studentów należących do duszpasterstwa jest nie tylko słuchanie, ale możliwość zadawania pytań dotyczących szeroko rozumianego życia. – Ważne jest, by student mógł powiedzieć za Chrystusem: Ja i Ojciec jedno jesteśmy – podkreślił abp Gądecki.
Wspominając byłych duszpasterzy akademickich, metropolita poznański przypomniał o. Bernarda Przybylskiego OP, który zakładał pierwsze duszpasterstwo akademickie dominikanów w Poznaniu, o. Joachima Badeniego, o. Honoriusza Kowalczyka, nieformalnego duszpasterza „Solidarności” i opozycji, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w wypadku samochodowym w 1983 r.
Podkreślił także ogromne zaangażowanie, wizjonerstwo i posługę o. Jana Góry, który do 2012 r. był duszpasterzem akademickim, a obecnie jest animatorem „Ruchu Lednickiego”.
Po Mszy św. abp Gądecki odsłonił i poświęcił kamienną tablicę upamiętniającą Prymasa Augusta Hlonda i prof. Stanisława Kasznicę, promotorów powrotu dominikanów do Poznania. Pamiątkowa tablica znajduje się po prawej stronie w kruchcie kościoła.
Po Eucharystii ojcowie dominikanie przygotowali dla uczestników spotkania uroczysty obiad w ogrodach klasztoru. Następnie odbyła się prezentacja filmowa historii DA dominikanów w Poznaniu. Uczestnicy uroczystości dzielili się też wspomnieniami z lat spędzonych w duszpasterstwie. Oficjalne świętowanie zakończyły nieszpory.
Dominikanów sprowadził do Poznania w 1231 r. biskup Paweł. Byli oni pierwszym zakonem, który osiadł w grodzie nad Wartą. Po upadku powstania listopadowego władze pruskie przeprowadziły jednak kasatę dominikanów i mnisi w białych habitach i czarnych płaszczach musieli opuścić miasto.
Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów w Poznaniu powstało, po ponad stu latach nieobecności dominikanów, w 1937 r. na prośbę kard. Augusta Hlonda, prymasa Polski. Kard. Hlond chciał stworzyć specjalną placówkę duszpasterstwa inteligencji, zwłaszcza młodej. Inicjatorem powstania duszpasterstwa był również prawnik prof. Stanisław Kasznica, rektor Uniwersytetu Poznańskiego. Tworzenie duszpasterstwa powierzono poznaniakowi, o. Bernardowi Przybylskiemu. W centrum miasta zakonnicy wznieśli kościół i klasztor.
W latach 50. dominikanie prowadzili duszpasterstwo akademickie w konspiracji, gdyż stalinowskie władze zakazały im posługi wśród studentów. W stanie wojenny kościół i klasztor ojców dominikanów były dla poznaniaków symbolem oporu przeciwko próbom zdławienia „Solidarności”. Na odprawiane tutaj Msze św. w intencji Ojczyzny przychodziły tłumy ludzi. Nieformalnym duszpasterzem „Solidarności” i całej opozycji był wówczas o. Honoriusz Kowalczyk. Wiosną 1983 w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach zginął w wypadku samochodowym. Jego pogrzeb zamienił się w wielotysięczną manifestację patriotyczną.
W 1997 r. o. Jan Góra, ówczesny duszpasterz akademicki, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, zapoczątkował modlitewne spotkania młodzieży nad Jeziorem Lednickim, gdzie Mieszko I przyjął chrzest. O. Góra jest od 2012 r. animatorem „Ruchu Lednickiego”. Przez ostatnie lata, obok duszpasterstwa prowadzonego przez o. Górę, działało alternatywne DA Kresy. Od czerwca 2012 r. znów istnieje jedno, uniwersalne Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.