Poznań: letni festiwal organowy
25 czerwca 2010 | 10:58 | ms Ⓒ Ⓟ
Już 1 lipca rozpocznie się w poznańskiej farze kolejna edycja festiwalu koncertowego pod nazwą „Staromiejskie Koncerty Organowe”. Utwory wykonywane przez mistrzów instrumentu na słynnych organach Friedricha Ladegasta przyciągają w czwartkowe wieczory tłumy poznaniaków i turystów.
– W zdobnym wnętrzu kolegiaty poznańskiej można znaleźć trochę chłodu w skwarne letnie wieczory, a zachodzące słońce koncertuje z artystami, promieniami wyłapując coraz to nowe detale barokowego wystroju – mówi KAI Anita Bittner z Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary.
Zbudowane w 1876 roku przez słynnego organmistrza z Weissenfels – Friedricha Ladegasta monumentalne organy są niewyczerpanym źródłem barw i indywidualnych interpretacji. – Od wielu już lat podczas festiwalu organiści zachwycają się niezwykłym instrumentem, poszukując do późnej nocy najwłaściwszych, najpiękniejszych i najbardziej zaskakujących brzmień, kolorów oraz najprzeróżniejszych pomysłów na wykonanie swojego recitalu – podkreśla Bittner, która koordynuje projekt muzyczny.
Tegoroczne koncerty odbywać się będą przez całe lato w czwartki o godz. 20. W poznańskiej farze zabrzmią między innymi utwory Jana Sebastiana Bacha, Feliksa Nowowiejskiego, Roberta Schumanna, Franciszka Liszta i Fryderyka Chopina. W repertuarze festiwalu jest ponad sześćdziesiąt różnych utworów autorstwa kilkudziesięciu kompozytorów.
W Poznaniu koncertować będą mistrzowie gry na organach z kraju i z zagranicy, wśród nich Bertalan Hock, Wojciech Różak, Piotr Rojek i Bine Bryndorf. Nie zabraknie też Mirosławy Semeniuk-Podrazy, dyrektora artystycznego festiwali muzycznych w Krakowie i w Nowym Sączu, znanej ze swoich recitali organowych na wszystkich kontynentach.
Poznańska fara jest jednym z najpiękniejszych kościołów barokowych w Polsce. Zbudowana została w XVII wieku przez jezuitów na wzór rzymskich świątyń Il Gesu i św. Ignacego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.