Poznań: Marsz Wszystkich Świętych zwycięzcą konkursu na najlepszą inicjatywę parafialną
31 października 2013 | 13:40 | bt Ⓒ Ⓟ
W Poznaniu wczoraj wieczorem rozstrzygnięto czwartą edycję konkursu na inicjatywę parafialną „Po prostu dobry pomysł”, którego organizatorem jest diecezjalne Radio Emaus. Konkurs nosi imię ks. Bogusza Lewandowskiego, zmarłego przed 8 laty dyrektora tej rozgłośni. Tym razem głosami słuchaczy zwyciężył Marsz Wszystkich Świętych organizowany przez parafię pw. św. Małgorzaty w Gostyniu.
Przedmiotem konkursu „Po prostu dobry pomysł” są inicjatywy parafialne podejmowane na terenie archidiecezji poznańskiej, obejmujące zarówno jednorazowe wydarzenia, takie jak jarmarki czy festyny, oraz długotrwałe, organizowane przez parafian, grupy i organizacje działające na terenie parafii, np. różnego rodzaju duszpasterstwa.
Zmagania konkursowe zakończonej właśnie edycji rozpoczęły się w październiku minionego roku. Raz w miesiącu na antenie Radia Emaus prezentowano jedną z dwunastu zgłoszonych do konkursu inicjatyw. To spośród nich radiosłuchacze wybrali najciekawsze ich zdaniem pomysły. W głosowaniu oddano łącznie 3168 głosów, zarówno drogą mailową, smsową, jak i tradycyjną pocztą.
Zwyciężyła, zdobywając 1580 głosów, inicjatywa podjęta przez parafię pw. św. Małgorzaty w Gostyniu − Marsz Wszystkich Świętych. W ubiegłym roku, w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych, po raz pierwszy przeszedł ulicami tego miasta radosny marsz, w którym uczestniczyło ponad sto osób, w tym wiele, szczególnie młodszych, przebranych za świętych.
„Towarzyszyły nam relikwie świętych i błogosławionych, które mamy w naszych gostyńskich kościołach, a także muzyka i słowa świętych czytane przez młodzież. Nasz marsz miał nie tylko stanowić odpowiedź na coraz bardziej popularne Halloween, ale przede wszystkim przypominać mieszkańcom Gostynia, że trzeba dążyć do świętości” – wyjaśnia w rozmowie z KAI Sebastian Nowak, jeden z inicjatorów marszu dodając, że był on doskonałą okazją do dawania świadectwa o swojej wierze. W tym roku organizatorzy spodziewają się na gostyńskim marszu, który dziś ponownie przejdzie trasą z kościoła farnego do świętogórskiej bazyliki, kilkuset uczestników.
II miejsce zajęły Parafialne kursy języków obcych prowadzone przez parafię pw. Najświętszej Bogarodzicy Maryi w Poznaniu (780 głosów). Uczestniczy w nich obecnie ok. 250 osób, które uczą się języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego oraz hebrajskiego, w sumie w 11 grupach. Nauczycielami są wolontariuszki, a uczestnicy składają jedynie dobrowolne ofiary na pokrycie kosztów materiałów.
„Uczestnicy kursów to zazwyczaj osoby powyżej 40. roku życia, ale także młodzież licealna i gimnazjalna, która chce pogłębić znajomość danego języka lub uczyć się kolejnego” – zauważa ks. kanonik Henryk Szymczak, proboszcz nagrodzonej parafii, dopowiadając, że inicjatywa ta pozwala włączyć wiernych w odpowiedzialność za swoją wspólnotę. „Nasze wolontariuszki w ten sposób ewangelizują, przed lekcjami odmawiana jest bowiem modlitwa. Zresztą poprzez organizację kursów w salkach przyparafialnych, zachęcamy ludzi do przychodzenia w pobliże kościoła” – zauważa.
III miejsce przypadło natomiast Kolacjom Wielkopostnym organizowanym przez parafię pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu (361 głosów). W ramach tej inicjatywy raz w tygodniu po wieczornej Mszy św. chętni gromadzili się na wyjątkowej kolacji. Wzorem klasztorów spożywali podczas niej w milczeniu skromny posiłek, słuchając wartościowej lektury. Przy wyjściu można było też złożyć ofiarę na cele charytatywne.
„Kolacje Wielkopostne są wspaniałym przykładem na to, że wzrastać w wierze, słuchać Bożego Słowa czy słów o Bogu, można również przy tak prozaicznych czynnościach, jak spożywanie posiłku” – zauważa jedna z uczestniczek tych spotkań Marta Hulbicz, która razem z proboszczem parafii zmartwychwstańców, ks. Adamem Błyszczem, odebrała wczoraj nagrodę.
Redakcja Radia Emaus przyznała także nagrodę specjalną Teatrowi Spinacz z parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej we Wronkach. W jego ramach młodzież pod kierunkiem ks. Marcina Budzińskiego przygotowała spektakl na podstawie „Wieczernika” Ernesta Brylla.
Konkurs na inicjatywę parafialną „Po prostu dobry pomysł” nosi imię ks. Bogusza Lewandowskiego, zmarłego w 2005 r. dyrektora Radia Emaus. Jak przyznaje w rozmowie z KAI ks. Maciej Karol Kubiak, obecny redaktor naczelny tej rozgłośni, ks. Lewandowski bardzo zabiegał o to, aby rozwijać życie parafialne i aby angażować w nie ludzi świeckich. Starał się także promować je poprzez rozgłośnię, stąd wybór jego osoby na patrona tego konkursu.
Wręczenie nagród poprzedziła Msza św. sprawowana w radiowej kaplicy w intencji ks. Bogusza Lewandowskiego. Przewodniczył jej brat zmarłego kapłana, ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii w Sokolej Dąbrowie k. Skwierzyny. „Bogusz zawsze był entuzjastą i zwolennikiem wszelkiego działania” – stwierdza ks. Adam Lewandowski w rozmowie z KAI. W Eucharystii uczestniczyła także mama obu kapłanów.
Ks. Bogusz Lewandowski był dyrektorem Radia Emaus od 2002 r. do momentu swojej tragicznej śmierci w 2005 r. Zginął w wypadku samochodowym mając zaledwie 34 lata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.