Poznań: modlitwa kapłanów przed beatyfikacją ks. Jerzego Popiełuszki
20 maja 2010 | 08:46 | msz Ⓒ Ⓟ
O to, by ks. Jerzy Popiełuszko był dla kleryków i kapłanów przykładem ofiarnej postawy i wierności Chrystusowi do końca, modlono się 19 maja w Poznaniu podczas przygotowania do beatyfikacji Sługi Bożego.
– Polsce potrzebna jest nadzieja nie mniejsza niż w czasach ks. Jerzego Popiełuszki, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu katastrof, które spadają na naszą Ojczyznę, w obliczu powodzi, trąby powietrznej, i wcześniejszej kwietniowej smoleńskiej katastrofy prezydenckiego samolotu – stwierdził w homilii ks. prałat Jan Stanisławski.
Mszy św. w poznańskim kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej przewodniczył ks. Paweł Wygralak, rektor Seminarium Duchownego w Poznaniu.
W Eucharystii uczestniczyli duszpasterze środowiska ludzi pracy, moderatorzy seminaryjni, klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i licznie zgromadzeni poznaniacy.
– Wierzymy, że ks. Jerzy swoim orędownictwem i przykładem będzie rzecznikiem wspólnego dobra dla swych rodaków, by zawsze chcieli ufać Dobremu Pasterzowi, Jezusowi Chrystusowi – mówił w homilii ks. prałat Jan Stanisławski, odpowiedzialny w archidiecezji poznańskiej za formację kapłanów.
Ks. Stanisławski podkreślił, że każdy kapłan jest darem dla ludu Bożego i z polecenia Ducha Świętego przeznaczony jest do spełniania szczególnej misji – bycia prorokiem. Jest to niełatwe zadanie, bowiem prorok nie jest akceptowany przez możnych tego świata, gdyż piętnuje ich złe postępowanie.
– Ks. Jerzy Popiełuszko był prawdziwym prorokiem, dobrym pasterzem, który za swoje owce oddał życie, który głosił prawdę niezafałszowaną, zaznaczał różnicę między dobrem a złem – podkreślił ks. Stanisławski. Jego zdaniem, w historii Kościoła polskiego można wskazać wielu charyzmatycznych kapłanów-proroków, wśród których wymienił św. Stanisława biskupa i męczennika, ks. Piotra Skargę, ks. Franciszka Blachnickiego i Jana Pawła II.
Ks. Stanisławski zauważył, że słowa św. Pawła, które stały się przesłaniem kapelana Solidarności „zło dobrem zwyciężaj”, są naglące i aktualne również dla nas. Aby je jednak zastosować, trzeba posiąść umiejętność rozróżniania dobra od zła, przestrzegać naukę Kościoła i wsłuchiwać się w słowo Boże.
Ks. Stanisławski zwrócił też uwagę, że ks. Popiełuszko nie był jedynym kapłanem, który zaangażował się na rzecz głoszenia prawdy. Przypomniał postać ks. Bolesława Exlera, proboszcza łazarskiej świątyni w latach 1982-2003, który dla poznaniaków był autorytetem i służył wsparciem. W trudnych czasach komunistycznych organizował nabożeństwa za Ojczyznę.
Po Eucharystii złożono kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, który stoi nieopodal poznańskiej świątyni. Ks. Tadeusz Magas zaapelował, by słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego w dniu jego porwania, 19 października 1984 r., „módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, żądzy odwetu i przemocy”, zawsze nam towarzyszyły i by z tej śmierci wyrosło dobro.
Modlitwę zakończył Apel Jasnogórski przed grotą maryjną prowadzony przez bp. Grzegorza Balcerka. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, jak ważna jest dla nas wiara w świętych obcowanie. – W kończącym się Roku Kapłańskim przykład kapłana, który stał się ofiarą, i który niebawem będzie wyniesiony do chwały ołtarzy, powinien być dla nas wzorem cnót chrześcijańskich – podkreślił bp Balcerek. Zaapelował, by niezłomna postawa ks. Jerzego była wyzwaniem dla wszystkich przygotowujących się do posługi kapłańskiej i wzbudziła liczne i święte powołania.
Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki odbędzie się 6 czerwca na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
W poznańskim kościele pw. Matki Bożej Bolesnej 19. dnia każdego miesiąca, od 25 lat, odprawiane są Msze św. za Ojczyznę. Przy świątyni od 2005 roku stoi pomnik poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.