Poznań: modlitwa o beatyfikację abp. Baraniaka
25 września 2013 | 22:36 | msz Ⓒ Ⓟ
O szybką beatyfikację abp. Antonego Baraniaka modlili się 25 września licznie zgromadzeni w bazylice archikatedralnej poznaniacy. Uroczystej Mszy św. w 60. rocznicę aresztowania przez władze komunistyczne Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i dyrektora sekretariatu Prymasa, ks. Antoniego Baraniaka, późniejszego arcybiskupa metropolity poznańskiego, przewodniczył ks. prałat Jan Stanisławski.
– W życiu wielkich głosicieli Ewangelii musi mieć miejsce ogołocenie, a taką drogę przeszli Prymas Wyszyński i abp. Baraniak – mówił w homilii ks. prałat Stanisławski.
Podkreślił, że późniejszy metropolita poznański został ogołocony nie tylko pod względem materialnym, ale i duchowym, bowiem „pozbawiono go czci, poniżono do ostateczności z godności ludzkiej i kościelnej”.
Zaznaczył, że abp Baraniak rzadko wspominał o tym, co przeszedł podczas ponad dwóch lat pobytu w więzieniu na warszawskim Mokotowie, gdzie był torturowany psychicznie i fizycznie. Doświadczenie to wpłynęło na jego dalszą posługę w Kościele. – Bóg zażądał od niego totalnego ogołocenia, połączonego z cierpieniem, ale to wyzwoliło w nim niezwykły poziom duchowy – przekonywał kaznodzieja. Moc duchowa arcybiskupa stała się korzyścią w Kościele powszechnym i w Kościele w Polsce.
Ks. prałat Stanisławski podziękował też Jolancie Hajdasz, zastępcy redaktora naczelnego „Przewodnika Katolickiego”, za zaangażowanie w dokumentowanie relacji osób, które są ostatnimi świadkami życia i posługi abp. Baraniaka.
Po Mszy św. modlono się przy trumnie abp. Baraniaka w podziemiach poznańskiej katedry.
Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 roku we wsi Sebastianowo w Wielkopolsce. W młodości wstąpił do zgromadzenia salezjanów. Przed wojną został sekretarzem ówczesnego Prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda, a po wojnie – Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W roku 1951 papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. W nocy z 25 na 26 września 1953 roku został aresztowany i wtrącony na 27 miesięcy do więzienia na warszawskim Mokotowie, gdzie był torturowany i szykanowany. Rok po odzyskaniu wolności został metropolitą poznańskim. Mimo sprzeciwu władz, w 1966 roku zorganizował w Poznaniu obchody tysiąclecia Chrztu Polski. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 13 sierpnia 1977 r. Został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry.
W czerwcu 2011 r. Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie znęcania się fizycznego i moralnego nad bp. Antonim Baraniakiem w latach 1953–1955 przez funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa publicznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.