Poznań: modlitwa w intencji powołań i powołanych
21 kwietnia 2013 | 16:22 | msz Ⓒ Ⓟ
Obecność kapłanów i osób życia konsekrowanego w świecie jest lekarstwem na zapominanie o Bogu i usuwanie Go z życia ludzi – mówił w homilii ks. prof. Bogdan Częsz. Kierownik Zakładu Teologii Patrystycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przewodniczył Mszy św. w katedrze poznańskiej w czwartą niedzielę wielkanocną, z okazji 50. Światowego Dnia Modlitw o Powołania.
W modlitwie w Niedzielę Dobrego Pasterza uczestniczyły osoby życia konsekrowanego, klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz rodzice alumnów.
Ks. prof. Częsz przypomniał, że jest to dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Podkreślił, że młodzi ludzie dzisiaj, podobnie jak w czasach starożytnych, potrzebują w swoim życiu mistrza, który by ich poprowadził i wskazywał drogę. – W dzisiejszą Niedzielę Dobrego Pasterza przypatrujemy się postaci Chrystusa – Mistrza – stwierdził kaznodzieja. – Znajdźcie Chrystusa Mistrza, odkryjcie Chrystusa, dostrzeżcie w Nim Mistrza, który w sposób pewny i bezpieczny was poprowadzi – mówił ks. prof. Częsz do kleryków i osób życia konsekrowanego.
Przekonywał, że wzorem dla tych, którzy chcą iść za Chrystusem, są apostołowie. Choć nie znali oni przyszłości, nie uświadamiali sobie, że będą nauczać, to poszli za Panem, bo „Jezus ich zauroczył”. Od tego właśnie zauroczenia powinno zaczynać się każde powołanie do służby Bogu.
Ks. prof. Częsz wskazał na głęboką potrzebę modlitwy w intencji powołanych i o nowe powołania, zwłaszcza dzisiaj, gdy „świat chce wymazać Boga z krajobrazu i życia ludzi”. Kaznodzieja znaczył, że wiara w Boga jest fundamentem wyboru drogi powołania. Przekonywał jednak, że kapłani oraz osoby życia konsekrowanego nie mogą stracić wiary w człowieka, choć nie zawsze widzą owoce swych działań, narażeni są na szyderstwa, ataki, niewdzięczność. – Potrzebna jest więc wspólna modlitwa księży za wiernych i wiernych za księży, bo tylko w ten sposób zdołamy odeprzeć ataki złego, który często przychodzi do nas w owczej skórze – stwierdził ks. prof. Częsz.
Kierownik Zakładu Teologii Patrystycznej Wydziału Teologicznego UAM przypomniał też słowa sługi Bożego Pawła VI, który podkreślał, że „od powołań zależy religijna przyszłość społeczności chrześcijańskiej i to one są wskaźnikiem żywotności wiary w naszych wspólnotach”.
Wierni zgromadzeni w poznańskiej katedrze modlili się w intencji powołanych i o nowe powołania.
Światowy Dzień Modlitw o Powołania ustanowił w 1964 roku sługa Boży papież Paweł VI. Ustanowienie święta w okresie wielkanocnym było odpowiedzią papieża na pogłębiający się wówczas kryzys w Kościele, którego jednym z przejawów był spadek powołań męskich i żeńskich. Tegoroczny, 50. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, odbywa się pod hasłem: „Powołania znakiem nadziei opartej na wierze”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.