Poznań: monografia o ks. Stanisławie Streichu – kandydacie na ołtarze
24 kwietnia 2021 | 10:50 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Nakładem poznańskiego Wydawnictwa Kontekst ukazała się książka autorstwa ks. Wojciecha Muellera pt. „Sacerdos et Hostia. Ks. Stanisław Streich – Męczennik sprawy Chrystusowej”. To pierwsze opracowanie biografii kapłana zamordowanego przez komunistę w lubońskim kościele w 1938 roku.
„Sława jego męczeństwa, mimo upływu lat, nie zmniejszała się, a wręcz przeciwnie, odżywała ze wzmożoną siłą” – czytamy we wstępie do monografii.
W obszernej, liczącej ponad 350 stron publikacji ks. Wojciech Mueller, który jest postulatorem procesu beatyfikacyjnego lubońskiego męczennika, przybliża życie i posługę ks. Stanisława Streicha oraz okoliczności jego męczeńskiej śmierci podczas sprawowania Mszy św. dla dzieci w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Autor zawarł też informacje dotyczące mordercy ks. Streicha i jego dalszych losów.
Ukazuje wydarzenia, osoby i miejsca w świetle archiwalnych źródeł oraz na podstawie wspomnień świadków zbrodni i przedwojennych materiałów prasowych.
Publikację ubogacają liczne archiwalne fotografie przedstawiające kapłana męczennika w różnych okresach czasu oraz miejsca związane z ks. Streichem, a także fragmenty dokumentów kościelnych i artykułów prasowych, które ukazały się po śmierci kapłana.
W monografii nie zabrakło też informacji dotyczących procesu beatyfikacyjnego, zakończonego na etapie diecezjalnym w 2019 r.
Stanisław Streich urodził się w 1902 r. w Bydgoszczy. W 1925 roku przyjął święcenia kapłańskie. Od 1933 r. był proboszczem w Luboniu, a od 1935 roku budowniczym świątyni w nowo utworzonej parafii pw. św. Jana Bosko.
27 lutego 1938 roku podczas Mszy św. dla dzieci, udając się na ambonę, ks. Streich został zastrzelony przez komunistę, który według świadków miał krzyczeć: „Niech żyje komuna – dla idei to zrobiłem”. Morderca oddał kilka strzałów, także w plecy leżącego już na posadzce kościoła zabitego kapłana.
W pogrzebie zamordowanego proboszcza uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych, śmierć męczeńska poruszyła ówczesną opinię publiczną.
Grób kapłana męczennika znajduje się przy kościele w Luboniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.