Poznań: msza za władców Polski
14 listopada 2021 | 12:47 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
„Jedynym naszym dziedzictwem, którego najgorszy wróg nie może przekreślić, jest fakt istnienia narodu i międzynarodowy problem państwa polskiego zajmującego określone miejsce w Europie i posiadającego odrębną kulturę” – powiedział bp Zdzisław Fortuniak. Biskup senior archidiecezji poznańskiej przewodniczył Mszy św. za władców Polski z dynastii Piastów, pochowanych w katedrze w Poznaniu. Świątynia jest najstarszą nekropolią pierwszych królów i książąt polskich.
Bp Fortuniak podkreślił, że naród i państwo uformowały się i okrzepły w dobie piastowskiej. Przypomniał, że ci, którzy stanęli u zarania historii narodu i państwa, którzy przyjęli chrzest, stali się świadkami czasów, gdy imię Polski pojawiło się w piśmiennictwie zachodnim. Wcześniej pisano o naszych terenach jako o państwie Słowian.
Kaznodzieja zauważył, że przyjęcie przez pierwszych władców Polski chrztu pociągało za sobą konkretną zmianę dotychczasowego sposobu myślenia i pojmowania świata oraz przyszłości.
„Ci, którzy przyjmowali chrzest, słyszeli, że są synami światłości, a nie nocy i ciemności; że jest jedno życie, które się nie powtarza, że nie ma wędrówki dusz. Przyjmując chrzest, zobowiązali się do wykorzystania darów i talentów, z których trzeba będzie rozliczyć się kiedyś przed Bogiem” – mówił bp senior.
Podkreślił, że chrześcijaństwo głosiło nowy porządek i kształtowało nowych ludzi.
„Epoka Piastów stworzyła trudne do zniszczenia fakty dziejowe. Modlitwa i wdzięczna pamięć o tych, którzy tworzyli piastowskie dziedzictwo, kierują naszą myśl na obowiązek o dobro wspólne” – stwierdził bp Fortuniak.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty przed sarkofagiem Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego, znajdującym się w Złotej Kaplicy.
Poznańska katedra była pierwszą na ziemiach polskich siedzibą biskupią. Jest najstarszą i największą nekropolią Piastów. W jej podziemiach pochowano Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Przemysła II, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Bolesława Pobożnego i Przemysła I.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.