Nabożeństwo słowa podczas XXI Ekumenicznego Święta Biblii
19 października 2023 | 00:00 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Bp Grzegorz Balcerek, poznański biskup pomocniczy, i biskup Semko Koroza, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, współprzewodniczyli 18 października nabożeństwu słowa w poznańskim kościele pw. św. Marcina. Wydarzenie było punktem kulminacyjnym XXI Ekumenicznego Święta Biblii, którego hasłem są słowa zaczerpnięte z Księgi Rodzaju: „Tyś Bóg, który mnie widzi” (Rdz 16,13).
„Dostrzegamy istotę słów biblijnej Hagar, które zwracają uwagę na doświadczenie i świadectwo wiary osadzonej głęboko w codziennym życiu, w wezwaniach, trudnościach i radościach. W świecie rozdartym wojnami, kataklizmami, niewiernością i nierównością biblijne słowa są źródłem nadziei” – powiedział superintendent Sławomir Radoszyński z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego na rozpoczęcie nabożeństwa.
Nawiązując do czytania z 16. rozdziału Księgi Rodzaju o spotkaniu Hagar, służącej Saraj, z Aniołem Pana, bp Grzegorz Balcerek zwrócił uwagę na obietnicę, którą otrzymała ona od Boga.
„Hagar otrzymała nakaz powrotu do swojej pani, od której uciekła. Ma wrócić do rodziny Abrama, bo w tym środowisku będzie mógł narodzić się jej syn Izmael. Tam, w środowisku wiary w Boga jedynego ma dokonać się początek wypełnienia Bożych obietnic” – mówił bp Balcerek.
Zauważył, że Hagar po rozmowie z Aniołem Pana nazywa tego, który z nią rozmawiał, „Bogiem widzącym”. „Hagar doświadczyła, że Bóg jest Zbawicielem, ocala tych, którzy są uciskani” – stwierdził kaznodzieja.
Bp Balcerek przekonywał, że my także jesteśmy zaproszeni, by dawać świadectwo o Bogu żywym, którego spotykamy w aktywnościach liturgicznych i pozaliturgicznych. „Bóg działa także w innych wspólnotach, jest źródłem pokoju w nas. Musimy poznawać Boże obietnice i przechowywać je w swoim sercu” – zaznaczył poznański biskup pomocniczy.
Bp Semko Koroza, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, rozważając fragment Ewangelii św. Jana o powołaniu Natanaela zauważył, że w tym wydarzeniu można dostrzec ludzkie wahanie.
„Na tle znaku, który Jezus daje Natanaelowi, opisując jego wcześniejsze spotkanie z Filipem, czyni wiarę i wyznanie tego pierwszego bardzo ludzkim” – mówił kaznodzieja.
Podkreślił, że ekumeniczne nabożeństwo jest świadectwem naszej wiary wobec Boga i świata.
Bp Koroza zwrócił uwagę, że ekumenia to „nauka bycia razem, słuchania siebie nawzajem i opróżniania mojego ego z pychy, zapatrzenia w siebie i słuchania tego, jak Bóg mówi przez moją siostrę i brata”.
„Ekumenia nie może pozostać tylko piękną teologią realizującą się w przestrzeni kościoła, to życie i składanie świadectwa dobra, miłości i pokoju, do którego wzywa nas Bóg” – przekonywał kaznodzieja.
Nabożeństwo słowa zakończyło się wspólnym odmówieniem Modlitwy Pańskiej i błogosławieństwem.
Oprawę muzyczną podczas modlitewnego wydarzenia zapewniła schola SNE z Mosiny.
Organizatorem ekumenicznego święta jest Poznańska Grupa Ekumeniczna, do której należą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Polskokatolicki, Kościół Zielonoświątkowy oraz Wspólnota Genesis Kościoła Chrześcijan Baptystów w Poznaniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.