Poznań: naprotechnologia szansą dla bezpłodnych małżeństw
04 marca 2011 | 23:06 | msz Ⓒ Ⓟ
O tym, czym jest naprotechnologia, na czym polega model Creightona oraz dlaczego warto stosować tę nowoczesną metodę diagnozy płodności i leczenia niepłodności, mówiono w piątek podczas spotkania w Centrum Duszpasterskim parafii św. Rocha w Poznaniu.
– Model Creightona, stworzony przez prof. Thomasa Hilgersa, to model rozpoznawania płodności – mówiła Paulina Michalska podczas sesji wprowadzającej w tę metodę.
Instruktorka tej metody zauważyła, że małżeństwa nie zawsze doceniają płodność. Jej zdaniem, naprotechnologia ułatwia podejmowanie prokreacyjnych wyborów. – Naprotechnologia to nauka opierająca się na współpracy z naturalnym cyklem prokreacyjnym, zakładająca odpowiedzialne rodzicielstwo – podkreśliła Michalska.
Instruktorka pracująca w Poznaniu wymieniła zalety tej nowoczesnej metody diagnozy płodności i leczenia niepłodności. Jak podkreśliła, jest to metoda bezpieczna, udowodniona naukowo, naturalna i zakładająca współuczestnictwo małżonka oraz respektująca godność kobiety i małżeństwa.
W opinii Pauliny Michalskiej, obserwacja i zapis różnych markerów biologicznych kobiety jest łatwy w nauce i w interpretacji. Kobieta prowadzi obserwację swojego organizmu i jej wyniki zapisuje na karcie za pomocą odpowiednich symboli. – W trakcie mojej dwuletniej pracy 12 par małżeńskich spośród 65 poczęło dzieci – mówiła instruktorka.
Paulina Michalska, która swoje trzecie dziecko urodziła wykorzystując tę metodę, podkreśliła, że wymaga ona od kobiety energii, czasu i cierpliwości. – Jeśli jednak obserwacje są rzetelnie prowadzone i zapisywane, będziesz wiedzieć, kiedy jesteś płodna, a kiedy niepłodna w jakikolwiek dzień – zauważyła Michalska. Sukces tej metody zależy ponadto od wzajemnej motywacji małżonków i miłującej współpracy. Instruktorka podkreśliła, jak ważne w tej metodzie jest zaangażowanie mężczyzny, który wspiera kobietę i pomaga jej wypełniać kartę obserwacji.
Spotkania z małżeństwami stosującymi tę metodę prowadzą instruktorzy. Małżeństwa otoczone są też opieką lekarską.
Naprotechnologia jest nową metodą diagnostyki i leczenia niepłodności w pełni współpracującą z naturalnym cyklem miesiączkowym kobiety. Umożliwia ona zdiagnozowanie i wyleczenie schorzeń, które są przyczyną zaburzeń płodności i braku poczęcia. Powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog, mieszkający i pracujący na co dzień w Omaha w Stanach Zjednoczonych. W odpowiedzi na opublikowaną przez papieża Pawła VI encyklikę „Humanae vitae” stworzył model rozpoznawania płodności. Naprotechnologia opiera się na tzw. modelu Creightona. Metody stosowane w naprotechnologii odnoszą się nie tylko do kobiety. Są one ukierunkowane na małżeństwo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.