Poznań: nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej (zapowiedź)
16 maja 2019 | 16:32 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Abp Stanisław Gądecki 18 maja będzie przewodniczyć Mszy św. inaugurującej nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w archidiecezji poznańskiej. Uroczystość z udziałem ponad 20 biskupów i kilkuset księży z różnych diecezji odbędzie się na placu przed kościołem pw. Nawiedzenia NMP na poznańskich Ratajach, który jest wotum wdzięczności archidiecezji poznańskiej za nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego w latach 1976-1978.
– Czasy są inne od tych sprzed 42 lat, kiedy Matka Boża po raz pierwszy przybyła do ówczesnej archidiecezji poznańskiej, która obszarem była większa od tej dzisiejszej. Maryja przybywa na nowo i jest to dla nas wielkie wyzwanie duszpasterskie, ale nade wszystko jest to wielka szansa – powiedział ks. Krystian Sammler, referent duszpasterstwa archidiecezji poznańskiej, podczas brefingu prasowego.
Zaznaczył, że czas nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej to wyjątkowe wydarzenie dla narodu polskiego i każdego wierzącego, bo wizerunek Czarnej Madonny jest najbardziej znany i bliski nam, Polakom.
Przewodniczący komitetu organizacyjnego Nawiedzenia podkreślił, że choć czasy się zmieniają, to Maryja zawsze przynosi ludziom Jezusa.
– Borykamy się dziś z różnymi problemami, z dość postępującą niewiarą wśród ludzi, laicyzacją życia, wyrzucaniem Boga z przestrzeni publicznej, Kościół zmaga się z grzechem pedofilii, ale widzimy jasno, że Maryja, która przynosi nam Jezusa, jest uzdrowieniem. Przynosi Tego, który jest lekarstwem na wszystkie choroby tego świata i na którego na nowo musi spojrzeć Kościół – zaznaczył ks. Sammler.
Referent duszpasterstwa archidiecezji poznańskiej zwrócił uwagę na specyficzną polską maryjność, która wynika z historii naszego narodu. – Często, kiedy mówimy o peregrynacji, nie tylko u nas w Poznaniu, pojawiają się głosy, że Kościół w Polsce za bardzo skupia się na Matce Bożej. Matka Boża jest włączona w historię naszego państwa od samego początku – zauważył ks. Sammler
Przypomniał, że kiedy rodziła się polska państwowość i wiara na ziemiach polskich, to właśnie Maryi dedykowano pierwszy na ziemiach polskich kościół na poznańskim Ostrowie Tumskim.
Zdaniem przewodniczącego komitetu organizacyjnego wydarzenia nawiedzenie będzie dobrym momentem ożywienia życia parafialnego. Ks. Sammler zaznaczył, że niestety w niektórych parafiach niewiele się dzieje, wspólnoty potrzebują przebudzenia, otwarcia na świeckich.
– To dobry moment, abyśmy przez nawiedzenie Matki Bożej w naszych parafiach zintensyfikowali wszystkie siły, zmobilizowali się wzajemnie, aby ludzi świeckich jednoczyć przy Jezusie – stwierdził ks. Sammler.
Msza św. inaugurująca nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w archidiecezji poznańskiej na placu przed kościołem na poznańskich Ratajach rozpocznie się 18 maja o godz. 12. Wcześniej, od godz. 10 będzie trwało czuwanie muzyczno-modlitewne. O godz. 11.15 rozpoczną się przygotowania do procesji, która od godz. 11.50 będzie się formowała przy wejściu do pobliskiej szkoły prowadzonej przez księży salezjanów.
Obraz Nawiedzenia zostanie uroczyście wniesiony na plac i umieszczony na tronie.
Wydarzeniu o godz. 12 będzie towarzyszyć bicie dzwonów w całej archidiecezji. Jak mówi ks. Sammler, będzie to znak, że witamy Matkę Bożą.
– Zapraszamy mieszkańców Poznania nie tylko na samo wydarzenie powitania Matki Bożej, ale także na modlitwę w nocy. Ten największy kościół w Poznaniu będzie otwarty przez całą noc, a w tym czasie będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania – mówi ks. Sammler.
Ks. Jacek Markowski, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP, która jest wotum za nawiedzenie Matki Bożej sprzed 42 lat, wiąże duże nadzieje ze zbliżającym się wydarzeniem.
– Nasza parafia jest duża, liczy ok. 13 tys. mieszkańców, ale jest trochę uśpiona. Liczę, że dzięki obecności Maryi w znaku Ikony Jasnogórskiej ożywi się życie parafialne i że zrodzą się powołania do kapłaństwa i życia zakonnego – podkreśla ks. Markowski.
Ks. Jakub Lechniak, proboszcz parafii pw. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kamionkach, która będzie gościć Matkę Bożą w znaku Ikony Jasnogórskiej 1 i 2 czerwca, zauważył, że parafia od dłuższego czasu przygotowuje się do tego ważnego wydarzenia.
– Do nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego w naszej parafii przygotowywaliśmy się od początku roku poprzez kazania maryjne, które tłumaczyły ideę samego wydarzenia i czci obrazu. Codziennie też odmawiamy modlitwę zaproszenia Matki Bożej do naszej parafii – powiedział ks. Lechniak.
Zaznaczył, że od 26-29 maja odbędą się rekolekcje parafialne, które mają bezpośrednio przygotować parafian na to wydarzenie. – W Kamionkach jest młoda parafia, młodzi ludzie nie pamiętają poprzedniego nawiedzenia. Będzie to dla nich wielkie i ważne wydarzenie – stwierdził.
Inauguracja nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego po parafiach archidiecezji poznańskiej w sobotę 18 maja o godz. 12 będzie transmitowana przez Radio Emaus, Radio Maryja i Telewizję Trwam.
Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej będzie pielgrzymować po wszystkich parafiach archidiecezji poznańskiej od 18 maja 2019 r. do 26 września 2020 r. Podczas przywitania obrazu w każdej parafii będzie obecny abp Stanisław Gądecki lub poznański biskup pomocniczy.
Hasłem peregrynacji są słowa: „Z Maryją w nowe czasy”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.