Poznań: Niedziela św. Franciszka w kościele pw. św. Rocha
01 października 2021 | 23:35 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Prelekcje o nadwarciańskich szuwarach i budownictwie pasywnym, spacer z przewodnikiem, warsztaty kiszenia kapusty i sitodruku na koszulkach i torbach, podzielnik oraz zabawy i upcyklingowe warsztaty plastyczne dla najmłodszych złożą się na Niedzielę św. Franciszka, organizowaną 3 października w kościele pw. św. Rocha w Poznaniu. 4 października w Kościele obchodzone jest wspomnienia św. Franciszka, patrona stworzenia i patrona ruchu ekologicznego.
Wydarzeniu będzie towarzyszyć hasło: „Dom dla wszystkich”.
„Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą tematyką do wspólnego radosnego świętowania. Mamy za co dziękować, okazać wdzięczność Bogu Stwórcy za piękno stworzenia, które nas otacza, smaki i obfitość plonów Ziemi. Ale mając świadomość zbliżających się zagrożeń klimatycznych, chcemy się wzajemnie inspirować do mądrego życia – np. racjonalnego gospodarowania tym, co już mamy” – mówi Andrzej Grupa, animator diecezjalny Caritas Laudato si.
Festyn, który będzie też okazją do poznania encykliki papieża Franciszka „Laudato si”, rozpocznie się Mszą św. o g. 9.30 w kościele pw. św. Rocha w Poznaniu.
Uczestnicy niedzielnego wydarzenia będą mogli wysłuchać prelekcji pt. „Bogactwo życia w zasięgu – nadwarciańskie szuwary” oraz pospacerować nad Wartą wraz z przewodnikiem Mateuszem Kęsym z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To atrakcja adresowana zwłaszcza do młodzieży. „Młodzież zabierzemy w szuwary, by zobaczyła, jakie bogactwo kryje się na terenach nadwarciańskich” – mówi Grupa.
Referat o dzikich zwierzętach w mieście i jak się zachować, spotykając dzika? wygłosi Daniel Mróz, przyrodnik, autor podcastu blizejlasu.pl.
Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach kiszenia kapusty. Będzie też okazja do poznania techniki sitodruku oraz samodzielnego pomalowania swojej koszuli lub torby.
Podczas festynu będzie funkcjonował podzielnik. Będzie można wymienić się książkami, ubraniami, zabawkami, płytami CD czy DVD, winylami, książkami, wazonami, ubraniami… „Chyba w każdym mieszkaniu znajduje się sporo rzeczy, którymi już się nacieszyliśmy, albo nie są w naszym typie… ale mają wartość! Może komuś innemu mogą służyć?” – zachęca animator diecezjalny Caritas Laudato si.
Dla najmłodszych zostanie zorganizowana strefa zabaw i warsztatów. Dzieci będą mogły zbudować latawiec, a podczas warsztatów upcyklingowych wykonać kartki, zakładki, pacynki z różnych materiałów, pojemnik na ołówki z puszki po kukurydzy.
Wieczorem o g. 19 wykład o budownictwie pasywnym wygłosi dr inż. Andrzej Górka z Politechniki Poznańskiej.
Nie zabraknie też stoisk z różnymi bezmięsnymi smakołykami.
Animatorem działań związanych z tym wydarzeniem jest Caritas Laudato Si.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.