Drukuj Powrót do artykułu

Poznań: o 100. rocznicy odzyskania niepodległości na Orszaku Trzech Króli (zapowiedź)

04 stycznia 2018 | 08:27 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ

Po raz ósmy w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia ulicami Poznania przejdzie Orszak Trzech Króli. Uczestnicy barwnego korowodu pod przewodnictwem Kacpra, Melchiora i Baltazara złożą dary przed małym Jezusem na Starym Rynku. Tegoroczny Orszak wpisze się w obchody 1050-lecia powstania biskupstwa w Poznaniu oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Zachęcamy mieszkańców Poznania, sąsiednich miejscowości oraz turystów do wzięcia udziału w Orszaku. To okazja do wyjścia z domów, integracji, wspólnego kolędowania i pięknego przeżycia widowiska oraz udziału w kweście na rzecz akcji prowadzonych przez Caritas” – mówi Katarzyna Łagoda-Kaźmierska z Cafe Misja CK Fara i Fundacji Więcej Poznania, instytucji organizujących Orszak w stolicy Wielkopolski.

Ks. Mateusz Misiak, proboszcz poznańskiej fary, przypomina, że uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. „Chrystus nie tylko urodził się dla Żydów, oczekujących przyjścia Mesjasza, ale dla wszystkich ludzi. Objawił się całemu światu” – zaznacza ks. proboszcz Misiak.

Zauważył, że Orszak Trzech Króli wpisał się już w kalendarz wydarzeń wielu polskich miast. „Mieszkańcy ¾ polskich miast, nie licząc gmin i wiosek, po raz kolejny pokażą, że chcą świętować narodziny Chrystusa. To wydarzenie wpisuje się mocno w przeżycia religijne każdego człowieka” – zaznacza kapłan.

Przed rozpoczęciem Orszaku pierwsze 10 tys. osób otrzyma od organizatorów śpiewniki i papierowe korony. Barwny korowód rozpocznie tradycyjnie na pl. Wolności o godz. 12 modlitwa Anioł Pański, którą poprowadzi metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Następnie uczestnicy Orszaku przejdą ul. Paderewskiego na Stary Rynek. Orszakowi będzie towarzyszył program artystyczny wzbogacony o nowe elementy oraz akcenty muzyczne.

„Po ostatnim Orszaku pojawiły się słuszne głosy, że było za mało kolęd. W tym roku śpiewania będzie znacznie więcej” – zapowiada Marcin Matuszewski. Reżyser widowiska i kompozytor zaznaczył, że zmieni się nieco muzyka towarzysząca uczestnikom Orszaku podczas wejścia na Stary Rynek, który zamieni się w miasto Heroda.

„W tym roku zaprosiliśmy też do udziału uczniów Szkoły Baletowej, którzy zaprezentują swoje umiejętności właśnie na Starym Rynku, przy fontannach i przed Ratuszem” – podkreślił Matuszewski.

W organizację Orszaku, oprócz uczniów Szkoły Baletowej, zaangażowanych jest ok. 200 wolontariuszy oraz starsi i młodsi aktorzy amatorzy z 11 poznańskich szkół.

Uczestnicy pochodu podczas drogi spotkają, m.in. anioły i diabły, rzymskich legionistów oraz Heroda. Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętni, m.in. obecność ułanów na trasie Orszaku.

Organizatorzy Orszaku przypomną też o obchodach 1050-lecia najstarszego biskupstwa w Polsce. Z tej okazji na trasie korowodu pojawi się pierwszy poznański biskup Jordan, któremu uczestnicy korowodu będą musieli zaśpiewać kolędę.

Po scenie finałowej, czyli złożenia darów przed małym Jezusem na Starym Rynku będzie można wysłuchać koncertu chóru z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Przeźmierowie.

Tegorocznemu Orszakowi będzie towarzyszyć kwesta przeznaczona na wsparcie programu Caritas Polska „Rodzina – Rodzinie”, mającego na celu pomoc rodzinom syryjskim dotkniętym konfliktem zbrojnym oraz na jadłodajnie prowadzone przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

„Z Orszakiem Trzech Króli wiąże się działalność dobroczynna. Mędrcy, którzy przybyli ze Wschodu, przynieśli nowonarodzonemu Dziecięciu dary. Wszyscy, którzy wezmą udział w korowodzie, również będą mogli pospieszyć z konkretną pomocą” – podkreśla ks. Bartosz Strugarek. Zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej przypomina, że jadłodajnie wydają codziennie ok. 1600 ciepłych posiłków dla potrzebujących.

Na zakończenie Orszaku zostanie odprawiona Msza św. ok. godz. 13.40 w poznańskiej farze, podczas której zostaną poświęcone kadzidło i kreda.

Organizatorami orszaku w Poznaniu są: Cafe Misja Centrum Kultury Fara, Fundacja Więcej Poznania, poznańska fara oraz Gra Miejska.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.