Poznań – obchody 66. rocznicy Czerwca ’56
28 czerwca 2022 | 18:28 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
Wśród ofiar Czerwca 1956 roku w Poznaniu było wiele osób młodych – aż dziewiętnaście, to prawie jedna trzecia wszystkich zabitych. Najmłodszą ofiarą był Romek Strzałkowski, miał zaledwie 13 lat, zabity został strzałem w plecy. Stał się symbolem czerwcowego powstania – podkreślił bp Jan Glapiak podczas obchodów 66. rocznicy Powstania Poznańskiego.
Uroczystości odbyły się w miejscach związanych z powstaniem, m.in. przy Zakładach Cegielskiego i na placu Adama Mickiewicza, gdzie stoi pomnik Poznańskiego Czerwca. Mszy św. w kościele ojców dominikanów przewodniczył bp Glapiak.
Poznański biskup pomocniczy wyliczał młodych ludzi zabitych przez komunistyczną władzę – w wieku 15, 16, 17 lat, uczniów takich zawodów jak ślusarz, tokarz, elektromonter. Zginęli od śmiertelnego postrzału albo rozjechani przez czołgi.
„Ich śmierć nie poszła na marne. Ich również dotyczy fragment wiersza Józefa Szczepańskiego Czerwona Zaraza: «Ale wiedz o tym, że z naszej mogiły / Nowa się Polska – zwycięska narodzi»” – podkreślił biskup pomocniczy
archidiecezji poznańskiej.
„Dzisiaj pragniemy za tych wszystkich odważnych ludzi dziękować. Niech Bóg Wszechmogący da radość wieczną wszystkim, którzy już zakończyli swoje ziemskie pielgrzymowanie. Niech błogosławi żyjącym bohaterom Poznańskiego Czerwca. A nas tutaj obecnych, jak również wszystkich mieszkańców Poznania, i w ogóle wszystkich, dla których ważne są wartości «Bóg Honor i Ojczyzna», niech Duch Święty obdarzy takimi darami i charyzmatami, abyśmy wpatrzeni w bohaterów sprzed lat, sprostali zadaniom, jakie przed nami stawia Pan Bóg dzisiaj, przede wszystkim, byśmy potrafili być ofiarni i solidarni z wszystkimi potrzebującymi pomocy” – mówił bp Glapiak.
Z okazji rocznicy Poznańskiego Czerwca z inicjatywy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości przyznano po raz pierwszy nagrody Stukot’56 dla osób i instytucji, które swoimi dokonaniami nawiązują do wartości Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Nazwa nagrody nawiązuje do stukotu drewniaków o bruk, który towarzyszył tłumowi robotników poznańskich fabryk domagających się wolności, chleba i Boga. W uroczystości wziął udział abp Stanisław Gądecki.
W kategorii „O Boga” nagrodę otrzymała poznańska Fundacja Redemptoris Missio, w kategorii „Za wolność” nagrodę przyznano narodowi ukraińskiemu i polskiemu, a w kategorii „Prawo i chleb” Jackowi Polewskiemu, piekarzowi pomagającemu Ukraińcom.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.