Poznań: Obchody hospicyjnego „Dnia Motyla” w pierwszy dzień wiosny
21 marca 2014 | 16:22 | bt Ⓒ Ⓟ
W Poznaniu trwa „Dzień Motyla” zorganizowany przez wolontariuszy „Motylego wolontariatu” z Hospicjum Palium. Poprzez to wydarzenie, na które wybrano pierwszy dzień wiosny, chcą oni uwrażliwić mieszkańców stolicy Wielkopolski na potrzeby drugiego człowieka oraz zebrać środki na dokończenie rozbudowy poznańskiego hospicjum.
W „Dzień Motyla” zaangażowani są wolontariusze w różnym wieku, także należący do tzw. „Małego Wolontariatu”, a więc uczniowie szkół oraz przedszkolaki wraz ze swoimi nauczycielami. Wolontariusze na ulicach Poznania, w galeriach handlowych, w Palmiarni, Ogrodzie Botanicznym czy na uczelniach wyższych rozdają ulotki, plakaty i własnoręcznie wykonane motyle, które są symbolem wrażliwości i przemiany myślenia. Udekorowali również motylami wiele miejsc w mieście i zorganizowali warsztaty malowania motyli.
Natomiast w godzinach urzędowania Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Miasta odbyły się koncerty m.in. znanego harfisty Michała Zatora oraz pokazy ratownictwa. Z kolei prof. Jacek Łuczak, współzałożyciel poznańskiego Hospicjum Palium i założyciel oraz wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej wraz m.in. z prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym, posadzili przed południem na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Garbary i Solnej budleje, czyli krzewy przyciągające motyle.
Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Barbara Grochal, koordynatorka wolontariatu w Hospicjum Palium, dzięki wspólnym działaniom i życzliwości wielu osób w ostatnim czasie udało się rozbudować Hospicjum Palium o jeden oddział.
„W niemal każdej nowej sali mamy nietypowe okno, które umieszczone jest w suficie. Nasi pacjenci będą mogli przez nie patrzeć na niebo i gwiazdy. Teraz marzy nam się, aby zabudować podcienie pod nowym oddziałem i zrobić z nich salę rehabilitacyjną z prawdziwego zdarzenia oraz wygospodarować specjalny pokój do rozmów z dziećmi i dorosłymi. Właśnie na ten cel będą przeznaczone środki zebrane podczas tegorocznego Dnia Motyla” − tłumaczy koordynatorka wolontariuszy.
„Dzień Motyla” odbył się w Poznaniu w pierwszy dzień wiosny po raz drugi. Planowana jest kontynuacja tej inicjatywy w kolejnych latach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.