Poznań: obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
28 lutego 2015 | 09:28 | bt Ⓒ Ⓟ
Msza św. i Marsz Pamięci, bieg „Tropem Wilczym” oraz pokaz filmów dokumentalnych, to niektóre z punktów bogatego programu obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które odbędą się w weekend w Poznaniu.
Poznańskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – bohaterów antykomunistycznego podziemia – przygotowały Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych oraz Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Obchody rozpocznie już 28 lutego wieczorem koncert pt. „Żołnierze Niezłomni – Podziemna Armia Powraca” z udziałem m.in. Jerzego Zelnika, który odbędzie się w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu.
Natomiast 1 marca o godz. 9.00 na poznańskiej Cytadeli wystartuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. – Takie biegi odbywają się w wielu polskich miastach. Ich dystans, 1963 metry, nawiązuje do roku śmierci ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który został zabity w obławie przez ZOMO właśnie w 1963 r. – dr Natalia Cichocka, asystent prasowy poznańskiego oddziału IPN. Po biegu głównym odbędą się krótsze biegi dla dzieci w czterech kategoriach wiekowych oraz rodzinna gra terenowa.
Tego dnia o godz. 11.30 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich, którzy oddali życie za Polskę, w tym Żołnierzy Wyklętych oraz naszej Ojczyzny. Następnie jej uczestnicy przejdą ulicami miasta w Marszu Pamięci pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy al. Niepodległości.
Następnie o godz. 15.00 na pl. Wolności otwarte zostaną „Namioty Wyklętych”. Ta ogólnopolska inicjatywa Stowarzyszenia Studenci dla RP wspierana przez IPN ma na celu, jak wyjaśnia dr Cichocka, poszerzenie i popularyzację wiedzę o Żołnierzach Wyklętych.
Do wieczora w rozstawionych na pl. Wolności namiotach wojskowych będzie prezentowana historia podziemia antykomunistycznego w Polsce, z udziałem grup rekonstrukcji historycznej. Będzie się można też spotkać i porozmawiać ze świadkami historii i historykami, a także obejrzeć wystawę edukacyjną o podziemiu antykomunistycznym. Członkowie Społecznego Komitetu Upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” w Poznaniu zaprezentują natomiast ideę budowy w stolicy Wielkopolski pomnika „Żołnierzom Wyklętym – Rodacy”.
Również o godz. 15.00, w Collegium Maius przy ul. Fredry nastąpi wręczenie nagród w czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Z kolei w kinie CK „Dąbrówka” rozpocznie się pokaz filmów dokumentalnych o Żołnierzach Wyklętych.
Podczas uroczystości w Poznaniu rozdawana będzie okolicznościowa publikacja pt. „Dla Niepodległej. Żołnierze Wyklęci 1944–1963” zawierająca artykuły przybliżające historię ludzi i wydarzeń z czasów walki o niepodległą Polskę w latach 1944–1963.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm jako święto państwowe w 2011 r. Dzień ten, poświęcony pamięci żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego stawiających od lat 40. XX w. opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR, obchodzony jest 1 marca. Tego dnia bowiem w 1951 r. został wykonany wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, jednej z organizacji polskiego podziemia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.