Poznań: obchody 30. rocznicy narodzin dla nieba sługi Bożego o. Ignacego Posadzego (zapowiedź)
16 stycznia 2014 | 16:43 | bt Ⓒ Ⓟ
30. rocznica narodzin dla nieba sługi Bożego o. Ignacego Posadzego, przypadająca 17 stycznia, będzie okazją modlitwy o rychłą beatyfikację założyciela Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej oraz współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
W dniu 30. rocznicy narodzin dla nieba sługi Bożego o. Ignacego Posadzego, 17 stycznia, zostaną odprawione Msze (godz. 17) przy jego grobie w kaplicy domu głównego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu oraz w rodzinnej parafii w Szadłowicach k. Inowrocławia. Wcześniej natomiast (godz. 12) sprawowana będzie Eucharystia w kaplicy domu księży chrystusowców w Puszczykowie k. Poznania, gdzie zmarł o. Posadzy.
Dzień później odbędą się uroczystości rocznicowe w domu generalnym Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla w Poznaniu Morasku (godz. 16), a o godz. 10 w Mszą św. w poznańskiej katedrze rozpocznie się Zjazd Rodziny Posadzych.
Z kolei 19 stycznia o godz. 10.30 metropolita poznański abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył Mszy św. sprawowanej w intencji beatyfikacji o. Posadzego w kaplicy seminaryjnej domu głównego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu połączonej z obchodami Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.
Proces beatyfikacyjny o. Ignacego Posadzego, jak przypomina w rozmowie z KAI jego postulator chrystusowiec ks. Tomasz Porzycki, zakończył się na etapie diecezjalnym w 2009 r., a jego akta zostały przekazane do Rzymu. Tam, po ich zatwierdzeniu w 2011 r. przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, toczy się on dalej.
„W tej chwili przygotowujemy tzw. positio, czyli pozycję książkową, zawierającą dokładny życiorys ojca Ignacego oraz zebrane o nim świadectwa. Stanowić ona będzie materiał wyjściowy do dyskusji teologicznej nad heroicznością cnót sługi Bożego” – wyjaśnia postulator, podkreślając jednocześnie, że cały czas trwa modlitwa w tej intencji.
„Modlitwa to sprawa najważniejsza. Modlimy się o beatyfikację, a właściwie o łaski, których Pan Bóg może udzielić za jego wstawiennictwem. Żeby bowiem proces mógł zostać zakończony, musi się dokonać cud za wstawiennictwem sługi Bożego, co będzie potwierdzeniem naszych ludzkich starań o beatyfikację” – przyznaje postulator.
Jednocześnie zwraca on uwagę na aktualność charyzmatu troski o polskich emigrantów, jakie otrzymały zgromadzenia założone przez o. Posadzego oraz wezwanie: „Wszystko dla Boga i Polonii zagranicznej”, które im przyświeca.
„Ten charyzmat jest może nawet bardziej aktualny dziś niż przed blisko stu laty, kiedy rozpoczynał swoją działalność ojciec Ignacy. Musimy sobie bowiem uświadomić, że obecnie, kiedy miliony Polaków wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy, mamy do czynienia z największą falą emigracyjną w całej historii naszego narodu” – zauważa ks. Porzycki dodając, że wciąż potrzeba duszpasterzy i sióstr zakonnych, którzy nieśliby Boga w środowiska emigracyjne.
„Wierzymy też, że sam ojciec Ignacy, który troszczył się o los, zwłaszcza duchowy, polskich emigrantów przez całe swoje życie, także teraz, jako patron polskiej emigracji, pomaga nam z nieba” – przyznaje chrystusowiec.
O. Ignacy Posadzy urodził się 17 lutego 1898 r. w Szadłowicach k. Inowrocławia. W 1917 r. wstąpił do seminarium duchownego w Poznaniu, jednak po wybuchu I wojny światowej studia teologiczne musiał kontynuować w Niemczech. Tam właśnie po raz pierwszy zetknął się z problemami, jakie przeżywała polska emigracja, zwłaszcza robotnicy sezonowi, którym niósł jako kleryk wsparcie duchowe. W 1921 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze gnieźnieńskiej. Przez trzy lata był wikariuszem w poznańskiej farze, a następnie pełnił funkcję prefekta w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Poznaniu oraz współredaktora „Biblioteki Kaznodziejskiej”.
W 1929 r. Prymas Polski kard. August Hlond wysłał o. Posadzego do Ameryki Południowej, aby zapoznał się z warunkami życia Polonii w Brazylii, Urugwaju i w Argentynie. To była pierwsza z jego podróży, podczas których docierał do miejsc na całym świecie, gdzie żyli Polacy. W trzy lata później prymas powierzył mu utworzenie nowego zgromadzenia dla duchowej opieki nad Polakami za granicą – Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
O. Posadzy pełnił też w latach 1933–68 funkcję pierwszego generała Towarzystwa mającego swoją siedzibę w Poznaniu. W 1959 r., zgodnie z sugestiami kard. Hlonda, powołał do istnienia w podpoznańskim Morasku żeńską gałąź zgromadzenia – Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. O. Ignacy Posadzy zmarł w opinii świętości 17 stycznia 1984 r. w domu zakonnym w Puszczykowie k. Poznania.
Jego doczesne szczątki złożone są w kaplicy domu głównego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Tam, każdego 17. dnia miesiąca o godz. 17 odprawiane są Msze św. z prośbą o łaski za wstawiennictwem sługi Bożego o. Ignacego Posadzego i o jego beatyfikację.
Informacje o życiu, dziele i procesie beatyfikacyjnym o. Posadzego można znaleźć na www.patrimonium.chrystusowcy.pl. Natomiast osoby, które doświadczyły łask za jego wstawiennictwem proszone są o kontakt z Ośrodkiem Postulatorskim Towarzystwa Chrystusowego, ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań; e-mail: postulator@chrystusowcy.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.