Poznań: obchody 200. rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego
06 stycznia 2013 | 17:23 | ms Ⓒ Ⓟ
Abp Stanisław Gądecki przewodniczył w poznańskiej katedrze Mszy św. w 200. rocznicę urodzin Hipolita Cegielskiego, wybitnego nauczyciela, wydawcy, publicysty, społecznika i przemysłowca. – Należał do grona najwybitniejszych postaci w dziejach Wielkopolski, był człowiekiem, który znacząco wpłynął na gospodarkę, kulturę i życie społeczno-polityczne Wielkopolski i pozostałych zaborów – podkreślił wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W homilii metropolita poznański zauważył, że działalność Hipolita Cegielskiego można streścić w słowach „myśl i praca”. – Były to dwie gwiazdy, które wiodły go do celu jego ziemskiego życia. Najpierw myśl, nadająca kierunek jego studiom i pracy pedagogicznej, publicystycznej i społecznikowskiej, oraz praca, kierująca go drogami handlu i przedsiębiorczości – mówił abp Gądecki.
Przytaczając najważniejsze fakty z życia Cegielskiego wiceprzewodniczący KEP zauważył wzajemny związek pracy organicznej ze zrywami niepodległościowymi na drodze do odzyskania wolności naszej ojczyzny. – Sama praca organiczna bez Powstania Wielkopolskiego dałaby tylko bogatszych i bardziej wykształconych poddanych państwa pruskiego, samo zaś powstanie bez wcześniejszej pracy organicznej nie miałoby szans powodzenia – mówił abp Gądecki.
Podkreślił symboliczną rolę Cegielskiego w procesie przemian społeczeństwa wielkopolskiego. – Hipolit Cegielski zdawał sobie doskonale sprawę, od czego zależy byt narodu, dlatego powtarzał, co dzisiaj jeszcze bardziej jest znamienne, że „podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje swoją narodowość, ten zdradza swój naród” – mówił metropolita poznański.
We Mszy św. w katedrze poznańskiej uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, pracownicy Zakładów H. Cegielski – Poznań SA. Inicjatorami obchodów 200-lecia urodzin Cegielskiego byli zarząd i członkowie Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.
Hipolit Cegielski urodził się 6 stycznia 1813 r. w Ławkach koło Trzemeszna. Był nauczycielem w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu i autorem podręczników i licznych artykułów naukowych.
Kiedy podczas niepokojów w 1846 r. odmówił władzom pruskim przeprowadzania kontroli mieszkań uczniów, został zwolniony z pracy. Otworzył wówczas w poznańskim Bazarze sklep z narzędziami rolniczymi, który następnie przekształcił w fabrykę narzędzi i maszyn rolniczych. Wraz z Karolem Marcinkowskim prowadził w Wielkopolsce ożywioną działalność społeczną. Zmarł w 1868 r. w Poznaniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.