Poznań: odbudowano pierwszy pomnik Powstańców Wielkopolskich
05 października 2021 | 00:50 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
Bp Grzegorz Balcerek poświęcił w Poznaniu odbudowany monument poświęcony ofiarom walk o niepodległość Ojczyzny, a w szczególności Powstańcom Wielkopolskim.
Wybudowany w 1923 r. pomnik zniszczyli w 1939 r. niemieccy najeźdźcy.
„Pomnik jest nawiązaniem do wdzięcznej pamięci naszych ojców, którzy wznieśli tutaj pierwszy w Poznaniu monument. Został on poświęcony 6 maja l923 r. na placu gminnym przy ul. Długiej przez ks. Bolesława Kościelskiego, proboszcza parafii św. Wojciecha. Gdy bowiem w 1922 r. do tej niewielkiej wsi Winiary powrócili mieszkańcy z wojennej tułaczki, z frontów I wojny światowej, z wojny polsko-bolszewickiej i powstania wielkopolskiego, okazało się, że na polach bitewnych życie za ojczyznę oddało 90 Winiarczyków: krewnych, sąsiadów, przyjaciół, znajomych” – mówił bp Balcerek.
Poznański biskup pomocniczy podkreślił, że także dziś trzeba przypominać wdzięczność przodków i wyrazić naszą wdzięczność. „Los Ojczyzny, nie może nam być obojętny. Każdy z nas rodzi się w konkretnym miejscu na ziemi i musi być za to miejsce odpowiedzialny przed Bogiem. Nasza odpowiedzialność wynika z daru wolności” – mówił bp Balcerek.
Przypomniał też słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej Ojczyźnie i narodowej kulturze polskiej”.
Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Stanisława Kostki na Winiarach, które dziś mieszczą się w administracyjnych granicach miasta Poznania.
1 października br. Sejm RP jednogłośnie ustanowił dzień 27 grudnia świętem państwowym – Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ideę ustanowienia nowego święta poparł abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.