Poznań: otwarcie Rezerwatu Archeologicznego na Ostrowie Tumskim (zapowiedź)
28 czerwca 2012 | 15:46 | bt Ⓒ Ⓟ
W Poznaniu zakończyły się prace przy tworzeniu Rezerwatu Archeologicznego „Genius Loci” na Ostrowie Tumskim, w którym będzie można zobaczyć m.in. fragmenty grodu sprzed tysiąca lat. Nowoczesna, multimedialna placówka poznańskiego Muzeum Archeologicznego, będzie dostępna dla zwiedzających od 30 czerwca.
W nowo otwartym budynku Rezerwatu eksponowane będą odkryte przez archeologów unikatowe relikty wczesnopiastowskiego ośrodka grodowego z X w., m.in. fragmenty monumentalnych obwarowań grodowych oraz fundamenty XVI-wiecznych murów z czasów bp. Jana Lubrańskiego.
Znajdująca się w podziemiach poznańskiego Rezerwatu ekspozycja została uzupełniona nowoczesnymi technologiami. Tak więc zwiedzający będą mogli obejrzeć również m.in. film w technologii 3D, skorzystać z tzw. multimedialnych kiosków i obrazów holograficznych. Wszystko to ma pomóc im zrozumieć, jak we wczesnym średniowieczu powstawały fortyfikacje, jak wyglądały obwałowania poznańskiego grodu i jak ogromne było to założenie budowlane. Wały te miały bowiem u swojej podstawy szerokość 25-30 m i liczyły 30 m wysokości.
Z kolei nazwa rezerwatu – Genius Loci (łac. Duch opiekuńczy), jak tłumaczy jego kustosz archeolog Agnieszka Stempin, nawiązuje do tradycji szczęśliwych, wybranych miejsc, posiadających swego ducha opiekuńczego. „W tym łacińskim określeniu skupia się wyjątkowy charakter Ostrowa Tumskiego, od ponad tysiąca lat nieodłącznie związanego z historią naszego kraju i miasta” – zaznacza Stempin dodając, że jak na ówczesne czasy, był to nadzwyczaj nowoczesny gród. „Geniusz miejsca sprawił, że to właśnie tu skupili się ludzie obdarzeni wielką charyzmą, potrafiący wspaniałe idee wcielać w życie, organizować innych wokół szczytnych celów i zarażać dobrymi pomysłami” – tłumaczy archeolog.
Projekt Rezerwat Archeologiczny „Genius Loci” na Ostrowie Tumskim, który jest częścią Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, zrealizowany został przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.
W lipcu ub. r. na terenie powstającego Rezerwatu odbyła się uroczystość wmurowania jego aktu erekcyjnego, który podpisali metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Ryszard Grobelny, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz oraz dr hab. Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł ponad 9 mln zł, z czego 70 proc. pochodziło ze środków unijnych przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Projekt został bowiem włączony do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Pozostałe 30 proc. środków przekazało miasto Poznań.
Natomiast, jak podkreślił metropolita poznański, wkładem Kościoła w powstanie Rezerwatu był „jeden z najcenniejszych terenów, jaki w ogóle posiada archidiecezja poznańska, bo leżący na najstarszej osadzie grodowej sprzed ponad tysiąca lat”. Grunt, na którym znajduje się Rezerwat, zlokalizowany jest bowiem na poznańskim Ostrowie Tumskim przy ul. ks. Ignacego Posadzego, a jego wartość szacuje się na kilkanaście milionów złotych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.