Poznań: pątnicy poznańskiej pielgrzymki wspólnie rozpoczęli Adwent
01 grudnia 2013 | 11:26 | bt Ⓒ Ⓟ
Pątnicy Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę spotkali się u progu Adwentu, 30 listopada, na pielgrzymkowym dniu skupienia. Gościem spotkania, które odbyło się w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu, była grupa ewangelizacyjna „Wyrwani z niewoli” z Białegostoku.
Dzień skupienia Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, która w przyszłym roku wyruszy na szlak już po raz 80., przebiegał pod hasłem „Odważyć się odkryć na nowo Chrystusa!”.
Spotkanie, jak zauważa w rozmowie z KAI ks. Rafał Pleszewa, ojciec duchowny pielgrzymki, było dobrą okazją nie tylko do spotkania się pielgrzymów wędrujących w różnych grupach na Jasną Górę, ale także do duchowego wzrostu. „Stoi bowiem przed nami wyzwanie, aby nie poprzestawać na tym etapie, na jakim obecnie jesteśmy, ale nieustannie pogłębiać swoją wiarę” – stwierdza.
Na spotkanie składały się m.in. Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu oraz mocny akcent ewangelizacyjny: świadectwa Jacka Zajkowskiego i Piotra Zalewskiego tworzących grupę „Wyrwani z niewoli”, przeplatane wykonywanymi przez nich utworami w stylu hip-hop.
Jak podkreślają w rozmowie z KAI, świadectwo swojej duchowej przemiany głoszą w całej Polsce: w szkołach, parafiach, więzieniach, na różnych spotkaniach ewangelizacyjnych. „Chcemy mówić o tym, jak spotkaliśmy Żywego Jezusa, zmartwychwstałego i miłosiernego. Dzielić się tym, że pięć lat temu poprzez spowiedź świętą Bóg wydźwignął nas z narkotyków, alkoholu i innych uzależnień” – tłumaczy Jacek Zajkowski.
Jedna z uczestniczek dnia skupienia, Alicja Strojańska z Czarnkowa przyznaje, że spotkanie z Jackiem i Piotrem bardzo ją umocniło. „Pokazało mi, że Bóg przychodzi do każdego, także do kogoś, kto upadł i do tego w momencie, w którym się nie spodziewamy” – przyznaje licealistka.
Natomiast ks. Tomasz Kulka, kapelan Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę podkreśla, że dzień skupienia ma stanowić także zachętę do tego, aby pomyśleć w ciągu roku o pielgrzymce. „Zależy nam na tym, aby duch pielgrzymkowy towarzyszył nam przez cały czas. Bywa niestety tak, że gdzieś się on w kolejnych miesiącach po pielgrzymce rozmywa” – zaznacza ks. Kulka dodając, że w przypominaniu o pielgrzymce i jej promowaniu w ciągu roku ma służyć także strona internetowa, która będzie odtąd regularnie aktualizowana oraz profil na facebooku.
Po raz pierwszy poznańska pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę w 1921 r. jako dziękczynienie Bogu za odzyskaną przez Polskę niepodległość. II wojna światowa i późniejsza sytuacja polityczna w PRL spowodowała przerwy w pielgrzymowaniu w latach 1940-47 i 1950-56.
Później, aż do 1981 r., pielgrzymowanie było oficjalnie zakazane. Jednak pątnicy wciąż wyruszali na szlak – po kryjomu, w małych grupkach, bez żadnego sprzętu nagłaśniającego, transparentów, a nawet bez kapłanów.
W latach 80. XX w. w Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce uczestniczyło nawet do 10 tys. osób, wśród których wiele chciało wyrazić w ten sposób swój sprzeciw wobec komunistów i poparcie dla „Solidarności”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.