Poznań: pięć tysięcy skarbonek w ramach akcji „Nie marnuj jedzenia”
12 października 2016 | 09:01 | msz Ⓒ Ⓟ
Pięć tysięcy plastikowych skarbonek chce rozdać poznaniakom ks. Radosław Rakowski, duszpasterz akademicki na poznańskich Winiarach, by zwrócić uwagę na problem wyrzucania jedzenia. Akcja „Nie marnuj jedzenia” rozpocznie się 16 października, w Światowy Dzień Żywności.
„To program edukacyjny, który ma zwrócić uwagę na bardzo poważny problem. Na całym świecie około 40 proc. żywności jest marnowane. Trzeba zatrzymać tę tendencję, zaczynając od pracy nad sobą, od zmiany własnych nawyków” – tłumaczy pomysłodawca wydarzenia, znany m.in. z akcji wypełniania z młodzieżą uczynków miłosierdzia, w odpowiedzi na apel papieża Franciszka w Roku Jubileuszowym.
W akcję może włączyć się każda osoba. Skarbonkę będzie można postawić w kuchni, biurze, w stołówce. „Za każdym razem, kiedy do kosza trafi przeterminowana, niewykorzystana żywność, trzeba będzie wrzucić 1 zł jako symboliczną karę za zmarnowane jedzenie” – mówi ks. Rakowski.
Po zakończeniu akcji zebrane pieniądze będzie można przeznaczyć na potrzebujących. „Można wesprzeć ubogiego sąsiada, kupując mu żywność, wpłacić na fundusz dożywiania dzieci czy na konto Caritasu” – zaznacza pomysłodawca akcji.
Skarbonki można odbierać w duszpasterstwie akademickim na Winiarach, w parafii św. Stanisława Kostki przy ul. Rejtana w Poznaniu, w Zespole Szkół Zawodowych na Jeżycach, w barze „Caritas” przy placu Wolności, w Galerii Tumskiej na Ostrowie Tumskim, w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w parafii Chrystusa Odkupiciela oraz w parafii św. Jana Bosko w Luboniu.
Ks. Rakowski zachęca też wolontariuszy, aby włączyli się w rozdawanie skarbonek w szkołach, miejscach pracy lub na ulicy.
16 października kapłan razem z młodzieżą będzie je rozdawał poznaniakom przy Starym Browarze, przy ul. Półwiejskiej.
Akcja „Nie marnuj jedzenia” potrwa do 25 grudnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.