Poznań: pierwszy od 30 lat odpust w kościele in Summo
31 maja 2022 | 19:33 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
Bp Grzegorz Balcerek przewodniczył pierwszej od 30 lat sumie odpustowej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny in Summo w Poznaniu. To świątynia, której fundamenty pochodzą z pierwszej świątyni chrześcijańskiej na terenie państwa polskiego.
Gotycki kościół z XV w. Najświętszej Maryi Panny in Summo, czyli na Zamku, wzniesiono na dawnych, przedromańskich murach pałacu oraz kaplicy Mieszka I i Dobrawy, w książęcej części grodu poznańskiego. W 2021 r., po 30 latach prac konserwatorskich, ponownie otwarto go dla potrzeb kultu.
„Ponad 1050 lat temu na wyspie Tumskiej w Poznaniu zbudowano kościół, w którym się teraz modlimy, jako pierwszy na ziemiach powstającego państwa polskiego. Dedykowano go Maryi, Matce Bożej w tajemnicy Nawiedzenia. Jeszcze nim doszło do chrztu Mieszka I i jego dworu, Matka Boża «postawiła swoją nogę» na naszej ziemi. Rozpoczęła nawiedzenie w naszym narodzie” – mówił podczas sumy odpustowej bp Balcerek.
„Pierwsze nawiedzenie Maryi pośród nas i jego widomy znak – ten piękny kościół – stało się niejako kodem genetycznym naszego narodu. Pielęgnujmy ten dar. Od naszego osobistego zapraszania Maryi do naszego życia, naszych spraw, zależy wielkie zwycięstwo” – podkreślił poznański biskup pomocniczy.
Prof. Hanna Kóčka-Krenz, która przez lata prowadziła w tym miejscu badania archeologiczne, wyjaśnia, że obecny kościół in Summo jest następczynią kaplicy pałacowej pierwszych Piastów. „Ta świątynia miała szczególny charakter, była to bowiem kaplica przeznaczona dla Mieszka I i jego chrześcijańskiej małżonki, i jak można sądzić z badań archeologicznych, właśnie z okazji jej przybycia do Polski została przybudowana do książęcego pałacu” – mówi prof. Kóčka-Krenz. Specjalna instalacja wykonana na zewnątrz kościoła w skali 1:1 odzwierciedla zarys kaplicy i przeszłość tego miejsca.
Kościół Najświętszej Marii Panny in Summo zbudowano w latach 1431-1448 staraniem Kapituły Poznańskiej przy znacznej pomocy biskupa poznańskiego Andrzeja z Bnina. Został konsekrowany w 1448 r. Na przestrzeni wieków był kilkakrotnie odnawiany. Do naszych czasów zachowało się prawie w całości sklepienie gwiaździste z 1448 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.