Poznań: pierwszy polski Fire zorganizowany przez Szkołę Maryi
17 listopada 2013 | 16:25 | bt Ⓒ Ⓟ
Po raz pierwszy w Polsce, w Poznaniu, odbyło się wczoraj spotkanie Szkoły Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła, nazywane Fire. W wydarzeniu, które zgromadziło prawie 300 osób reprezentujących 16 polskich filii szkoły, uczestniczył jej założyciel br. Piotr Kurkiewicz, kapucyn.
Spotkanie Fire, które odtąd będzie corocznie organizowane przez Szkołę Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła nazywaną w skrócie Szkołą Maryi, stanowiło dla osób z różnych jej filii nie tylko okazję do wspólnej modlitwy, ale także do poznania się. Przygotowano je na wzór takich spotkań odbywających się od lat na Ukrainie, gdzie na stadionach gromadzą one tysiące osób.
Pierwszy polski Fire zorganizowano w poznańskim kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i, jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Maciej Jarmark, członek zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkoły Życia, które realizuje dzieła duchowe, charytatywne i misyjne Szkoły Maryi, ma być ono okazją do rozpalenia się na nowo Bożym światłem i otwarcia na działanie Ducha Świętego.
„To okazja do rozradowania się wiarą, rozradowania się Bogiem i sobą wzajemnie. Dwanaście godzin Fire wypełniły modlitwa uwielbienia i konferencje. Teraz wracamy do domu z rozpalonym ogniem naszej wiary i będziemy starali się utrzymać go w sobie” – zaznacza Jarmark.
W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. stanowiącej centralny punkt Fire, br. Piotr Kurkiewicz, założyciel szkoły, podkreślał, że aby Jezus dał nam fire czyli ogień, trzeba znajdować się pod Jego krzyżem, a wcześniej trzeba z Nim być. „Boże światło oświeca człowieka i nie pozwala mu zgubić drogi. Ono niesie pewność, że droga, którą idziemy jest właściwa” – zauważył kaznodzieja.
Jednym z 16 miast, w których działa filia Szkoły Maryi jest Nowa Sól k. Zielonej Góry, skąd na Fire przyjechała ponad 30-osobowa grupa. „Dla mnie to spotkanie to po pierwsze uwielbienie, bo najważniejsze to być z Jezusem. Ale ważne jest także to, że jednoczymy się tutaj przyjeżdżając z całej Polski” – przyznała w rozmowie z KAI Lidia Hryniewiecka z parafii pw. św. Antoniego z Nowej Soli.
Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła została założona przez kapucyna o. Piotra Kurkiewicza w 1998 r. na Ukrainie. Obecnie ma 60 filii w 15 krajach. W Polsce działają one w 16 miastach, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu. Szczecinie, Krakowie, Jeleniej Górze, Kielcach czy Radomiu.
Działalność szkoły oparta jest o 4 odbywające się w ciągu roku sesje: trzy weekendowe (jesień, zima, wiosna) oraz jedną 10-dniową latem, które składają się na sześcioletni cykl formacji. Ponadto prowadzi ona na Ukrainie centra rehabilitacyjne dla osób uzależnionych, proponuje „Rok dla Jezusa”, czyli roczną Szkołę Misyjną oraz sesje dla młodzieży pod nazwą „Oasis”, które odbywają się także w Polsce. Na bazie szkoły powstało również żeńskie zgromadzenie zakonne.
Szkoła, jak podkreśla jej założyciel, to coś więcej niż propozycja rekolekcji. Pełni ona rolę integrującą i inspirującą rożne środowiska w skali lokalnej, ale także międzynarodowej oraz międzykonfesyjnej, przynosząc tym samym doświadczenie żywego i dynamicznego Kościoła. Więcej informacji o działalności Szkoły Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła na www.szkolazycia.info.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.