Drukuj Powrót do artykułu

Poznań: pieśni o św. Wojciechu w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Peregrina (zapowiedź)

07.09.2017 , msz, Poznań, 07-09-2017 Ⓒ ℗

Wybitny szwajcarski zespół muzyki dawnej Peregrina, założony przez Polkę, Agnieszkę Budzińską-Bennett, zaprezentuje 17 września w poznańskiej katedrze utwory związane z osobą św. Wojciecha, Bolesława Chrobrego i Ottona III z płyty „Sacer Nidus” („Święte Gniazdo”).

„Śmierć Wojciecha jest bardzo silnym impulsem na wiele stuleci, jeszcze na początków wieku XVI powstają oficja, hymny i wersety allelujatyczne, śpiewane w Gnieźnie, Poznaniu, we Wrocławiu, w Krakowie i w wielu innych miejscach celebrujących liturgię męczennika” – zaznacza Agnieszka Budzińska-Bennett, założycielka i kierownik artystyczny zespołu.

„Święty Wojciech pozostał jednak najsilniej związany z diecezjami i Kościołem na terenie Wielkopolski – jako przeciwwaga dla prężnie rozwijającego się kultu św. Stanisława w Małopolsce – i ten właśnie związek podkreśla wybór utworów, które znalazły się w tym programie” – dodaje założycielka zespołu.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć zabytki muzyczne od XI do XV wieku, związane z postaciami św. Wojciecha, m.in. najstarszą europejską sekwencję „Annua recolamus” z ok. 1001 roku z rękopisu z Reichenau, ośrodka ściśle związanego z dynastią ottońską, sekwencje „Hac festa die” z ok. 1090 roku czy „Salve sidus Polonorum” z przełomu XIV i XV wieku oraz utwory związane z postaciami Bolesława Chrobrego czy Ottona III, znalezione na terenach Polski.

Agnieszka Budzińska-Bennett zwraca też uwagę na zrekonstruowaną przez siebie carmen lugubre na śmierć Bolesława Chrobrego z „Kroniki“ Galla Anonima – Omnis etas. „Jest to lament upersonifikowanej Polski – wdowy, wzywającej „ludzi wszelkiego wieku, płci i stanu“ do powszechnej żałoby po wielkim władcy” – tłumaczy.

Pieśni towarzyszy akompaniament harfy romańskiej oraz fideli (średniowieczny instrument muzyczny z rodziny chordofonów muzycznych), które można usłyszeć również w pozostałych improwizacjach instrumentalnych.

Płyta „Sacer Nidus” miała swoją premierę w Nowym Jorku w 2011 r., a w Europie w brukselskim Bozarze. W Polsce była prezentowana w Studiu im. Lutosławskiego w Warszawie i transmitowana w ramach Europejskiej Unii Radiowej.

„Do tej pory odbył się tylko jeden koncert Peregriny w Wielkopolsce, podczas ubiegłorocznego Zjazdu Gnieźnieńskiego, ale był on zamknięty dla lokalnej społeczności. Dlatego w tym roku zorganizowaliśmy trasę koncertową, aby „w gnieździe” przybliżyć postać św. Wojciecha oraz polityczne i kulturalne konsekwencje jego męczeńskiej śmierci” – mówi Marzena Mikosz, reprezentująca szwajcarski zespół.

Ensemble Peregrina został założony w 1997 r. w Bazylei przez Polkę, Agnieszkę Budzińską-Bennett, wokalistkę, harfistkę i muzykologa, absolwentkę szwajcarskiej Scholi Cantorum Basiliensis i doktor muzykologii. Zespół tworzą znakomici muzycy specjalizujący się w repertuarze średniowiecznym, w większości absolwenci słynnej bazylejskiej Scholi Cantorum, częściowo dziś jej profesorowie. Zajmują się badaniem średniowiecznych źródeł muzycznych, ich rekonstrukcją i popularyzacją.

Nazwa „peregrina” (wędrowczyni) odnosi się do sposobu, w jaki w średniowieczu następowało rozprzestrzenianie się trendów estetycznych, ale wyraża także nastawienie członkiń zespołu, które w podróżach widzą jeden z czynników kształtujących ich wrażliwość i kreatywność.

Muzycy Peregriny – pochodzący z Polski, ze Szwajcarii, z Finlandii oraz Francji – starają się tworzyć całość, która czerpie w harmonijny sposób z różnych tradycji, z jakich się wywodzą, odnajdując w nich liczne związki i wzajemne inspiracje.

Ensemble Peregrina występował na wielu festiwalach w Szwajcarii, w Polsce (dwukrotnie na festiwalu Misteria Paschalia), Austrii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Estonii, na Łotwie, na Islandii, we Włoszech, w Czechach oraz w USA.

Zespół wystąpi w poznańskiej katedrze w składzie Agnieszka Budzińska-Bennett – śpiew, harfa, Hanna Järveläinen – śpiew, Lorenza Donadini – śpiew, Baptiste Romain – fidel.

Koncert odbędzie się w poznańskiej katedrze 17 września o godz. 13.15.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.