Poznań – ponad 2,5 tys. osób na Marszu dla Życia i Festynie Rodzinnym „Bądźmy razem!”
26 maja 2024 | 18:16 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Ponad 2,5 tys. osób – rodziny z dziećmi, dziadkowie, księża i siostry zakonne – uczestniczyło w Marszu dla Życia pod hasłem: „Bądźmy razem!”, który w Dzień Matki Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczął się na placu Adama Mickiewicza i przeszedł ulicami stolicy Wielkopolski na plac przed katedrą. Tegoroczny marsz był połączony z Festynem Rodzinnym, który odbył się na placu katedralnym.
„Dzisiejszy poznański Marsz dla Życia jest odważną i podnoszącą na duchu manifestacją wobec poczętego życia i przyjęcia tego życia oraz wyrazem uznania wobec trudu rodzicielstwa zapewniającego dzieciom możliwości wzrostu i rozwoju. Każde dziecko może przynieść naszej ojczyźnie miłość, radość i piękno” – powiedział abp Stanisław Gądecki na zakończenie marszu.
Metropolita poznański przypomniał, że po dramatycznych doświadczeniach II wojny światowej, podczas której zginęły miliony niewinnych ludzi, ogólne zgromadzenie ONZ obradujące w Paryżu ogłosiło 10 grudnia 1948 r. Powszechną Deklarację Praw Człowieka. „Ten dokument jest jednym z największych osiągnięć ludzkości. W art. 3 mówi on, że każdy człowiek ma prawo do życia, że jest to prawo podstawowe i elementarne. Wszystkie inne prawa człowieka są wtórne” – podkreślił arcybiskup.
Zwrócił ponadto uwagę, że Konstytucja RP w art. 38 zaznacza, że Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.
Metropolita poznański zauważył, że w szerokiej świadomości społecznej „zabijanie nienarodzonych zostało uznane za zamach na ludzkie życie, za zło i postrzegane jest jako akt nieuprawniony”.
Podkreślił, że na pytanie o to, kiedy rozpoczyna się życie człowieka, jednoznacznie odpowiadają nauki przyrodnicze i medyczne. „Człowiek jako organizm istnieje od momentu zapłodnienia. Od początku istnieje ściśle określony program genetyczny tej żywej istoty. Od momentu poczęcia istocie ludzkiej przysługuje prawo jej przynależne i o tym nie może decydować ktokolwiek za pomocą głosowania” – zaznaczył abp Gądecki.
Stwierdził, że im bardziej życie jest słabe i narażone na uszczerbek, tym bardziej powinno być chronione.
W opinii metropolity poznańskiego należy tworzyć prawo mobilizujące do dobra a unikać tworzenia niemoralnego prawa. „Życie jest święte i chronione przez samego Boga, przez przykazanie: nie będziesz zabijał” – zaznaczył arcybiskup.
„Gdy pojawiają się głosy, żeby przywrócić tzw. kompromis z 1993 r., w świetle prawa Bożego każdy, kto posiada niezdeprawowane sumienie, nie będzie szukał kompromisu, ale będzie parł do zabezpieczenia nienaruszalności życia w każdym jego wymiarze. Potrzebna jest dziś odwaga w tym względzie” – zaznaczył abp Gądecki.
Po południu na placu katedralnym odbył się Festyn rodzinny. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych: dmuchanych zamków, malowania twarzy czy wyplatania warkoczyków. Dzieci mogły wziąć udział w grach i zabawach, pokazach iluzjonisty, straży i policji, Akademii Piłkarskiej Reissa oraz obejrzeć występ dziecięcych grup tanecznych.
Dorośli mogli zapoznać się z ofertą wydawnictw, organizacji oraz grup i stowarzyszeń katolickich, m.in. Fundacji Głos dla Życia, Poradni Carissima, Prolife Clinic, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Equipe Notre-Dame, Przymierza Miłosierdzia, „Teatru Droga”, Poznańskiego Towarzystwa Amazonki.
Ponadto uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z badań profilaktycznych m.in. w słuchobusie i mammobusie. Nie zabrakło też strefy gastronomicznej. Na zakończenie festynu jego uczestnicy wysłuchali koncertu „Arki Noego”.
Podczas wydarzenia odbył się też finał akcji „Pieluszka dla Maluszka”, koordynowanej przez KSM. Zebrano 19 500 pieluch i pieluchomajtek, które zostaną przekazane do domu samotnej matki w Kiekrzu oraz do domu pomocy społecznej prowadzonego przez siostry serafitki w Poznaniu.
„Uczestniczę w marszu, bo chcę pokazać swoim dzieciom i innym ludziom, że życie jest najważniejsze i że trzeba je szanować i bronić go w każdej sytuacji”– powiedział KAI Tomek, mąż i ojciec rodziny.
Tegoroczne wydarzenie zorganizowały Referat Duszpasterstwa Małżeństw i Rodziny, Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przy współpracy z Ruchami i Stowarzyszeniami Katolickimi Archidiecezji Poznańskiej.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
W ubiegłym roku w poznańskim Marszu dla Życia wzięło udział dwa tysiące osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.