Drukuj Powrót do artykułu

Ponad 370 pacjentów w mobilnym punkcie pomocy medycznej

12 lutego 2018 | 07:48 | Poznań / msz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Caritas Archidiecezji Poznańskiej

Ponad 370 ubogich i seniorów skorzystało od czerwca do grudnia ub. roku z bezpłatnego poradnictwa medycznego i doraźnej pomocy w stanach chorobowych w mobilnym punkcie pomocy medycznej. Projekt prowadzony przez Fundację Signum Caritatis przy współpracy z Caritas Archidiecezji Poznańskiej jest w tym roku kontynuowany. Najbliższy dyżur ambulansu odbędzie się w poniedziałek od godz. 18.30 przed ogrzewalnią przy ul. Krańcowej.

„Mobilny punkt pomocy medycznej skierowany jest do osób wykluczonych społecznie ze względu na małą życiową zaradność, niskie dochody lub ich brak, które nie są w stanie samodzielnie uzyskać dostępu do świadczeń medycznych oraz podstawowych leków” – tłumaczy Szymon Nowak z Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Podkreśla, że w ubiegłym roku z pomocy mobilnego punkt podczas 25 dyżurów skorzystało ponad 370 pacjentów, osób bezdomnych i seniorów. Ambulans stacjonował przy poznańskich jadłodajniach, odwiedzał poznańskie koczowiska oraz inne miejsca niemieszkalne w tym m.in.: pustostany, działki, altany.

Pacjenci byli przyjmowani w ambulansie medycznym przez wykwalifikowaną kadrę medyczną – lekarza i pielęgniarkę. Potrzebujący pomocy moli uzyskać w nim poradę medyczną, doraźną pomoc w stanach chorobowych, a także zostać skierowani do odpowiedniej placówki medycznej w przypadkach wymagających natychmiastowej interwencji specjalistycznej czy szpitalnej.

Z uwagi na duże zainteresowanie projekt jest kontynuowany w stolicy Wielkopolski od 15 stycznia.

Czytaj także: Abp Gądecki zainaugurował akcję „Misjonarz na Post”

„Ambulans stacjonuje już na poznańskich ulicach pięć godzin tygodniowo, średnio trzy razy w tygodniu. W tym roku z pomocy skorzystało już ok. 50 pacjentów” – mówi Nowak.

Zaznacza, że mobilny punkt współpracuje też z ogrzewalnią przy ul. Krańcowej w Poznaniu, gdzie potrzebujący mogą skorzystać z łaźni, zmienić odzież, otrzymać poradę pracownika socjalnego czy terapeuty. Ponadto współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, a także z poznańskimi streetworkerami pracującymi wśród osób bezdomnych.

Kolejny dyżur mobilnego punktu medycznego odbędzie się 26 lutego od godz. 10. Ambulans objedzie najpierw poznańskie koczowiska, a następnie będzie stacjonował przed jadłodajnią Caritas prowadzoną przez siostry Rodziny Maryi przy ul. Niegolewskich 23 w Poznaniu.

Informacje na temat miejsc stacjonowania mobilnego punktu i zakresu jego działalności można uzyskać w siedzibie Fundacji Signum Caritatis przy ul. Rynek Wildecki 4a w Poznaniu, pod adresem e-mail: nowak@signumcaritatis.pl lub telefonicznie: 61 835 68 67, 61 835 68 50.

Projekt dofinansowany jest ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.