Poznań: powstaje Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim
11 lipca 2011 | 14:32 | bt Ⓒ Ⓟ
Na potrzebę troski o pamięć o chrześcijańskich korzeniach narodu polskiego wskazał abp Stanisław Gądecki podczas poświęcenia placu budowy Rezerwatu Archeologicznego tworzonego na poznańskim Ostrowie Tumskim.
Metropolita poznański 11 lipca wziął udział w uroczystości podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego powstającego w Poznaniu „Rezerwatu Archeologicznego na Ostrowie Tumskim”. „Oto upamiętniamy miejsce, które było świadkiem narodzin naszego państwa włączonego poprzez chrzest do wielkiej rodziny chrześcijańskiej” – czytamy w dokumencie, który oprócz abp. Gądeckiego podpisali marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Ryszard Grobelny, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz oraz dr hab. Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
„Dzięki temu przedsięwzięciu, jak i podobnym, m.in. Interaktywnemu Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, zabiegamy o to, abyśmy nie zapomnieli o roli, jakie to miejsce odegrało w formowaniu się państwa polskiego i Kościoła katolickiego w naszej ojczyźnie” – podkreślił abp Gądecki przed poświęceniem murów budynku wznoszonego pod przyszły Rezerwat Archeologiczny.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył też, że zwrócenie się wstecz, ku naszym korzeniom, pomaga także zachować naszą tożsamość. „Im bardziej bowiem słabnie świadomość własnych korzeni, tym bardziej narażona na niepewność jest przyszłość całego drzewa, jakim jest Polska – stwierdził abp Gądecki.
Projekt „Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim”, który będzie częścią Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, realizowany jest przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. W powstającym budynku od 2012 r. będą eksponowane odkryte przez archeologów unikatowe relikty wczesnopiastowskiego ośrodka grodowego z X w., m.in. fragmenty obwarowań grodowych.
Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 9 mln zł, z czego 70 proc. pochodzi ze środków unijnych przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Projekt został bowiem włączony do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Pozostałe 30 proc. środków przekazało miasto Poznań.
Jak podkreślił metropolita poznański, wkładem Kościoła jest „jeden z najcenniejszych terenów jaki w ogóle posiada on na terenie archidiecezji poznańskiej, bo leżący na najstarszej osadzie grodowej sprzed ponad tysiąca lat”. Grunt, na którym znajdować będzie się Rezerwat, znajduje się na poznańskim Ostrowie Tumskim przy ul. ks. Ignacego Posadzego, a jego wartość szacuje się na kilkanaście milionów złotych.
Więcej informacji o projekcie „Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim” oraz zdjęcia z kolejnych etapów prac prowadzonych przy jego budowie można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu: www.muzarp.poznan.pl w zakładce: „Działalność naukowa”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.