Poznań: powstała strona internetowa o ks. Woźnym, kandydacie na ołtarze
09 października 2013 | 13:55 | ms Ⓒ Ⓟ
Strona internetowa o życiu i działalności ks. Aleksandra Woźnego, kandydata na ołtarze z Archidiecezji Poznańskiej, została uruchomiona w 30. rocznicę śmierci świątobliwego kapłana. „Jezu, całkowicie należę do Ciebie, dlatego że chcesz mnie mieć dla siebie wyłącznie. Wierzę, że sprawisz, że będę Cię coraz więcej kochać” – manuskrypt tych słów księdza umieszczono w winiecie witryny.
Na stronie znajdziemy bogatą spuściznę nauczania ks. Woźnego oraz wspomnienia różnych osób o jego duszpasterskiej działalności. „Ksiądz Aleksander Woźny wyróżniał się postawą służebną we wszystkich okolicznościach” – pisze ks. prof. Jan Kanty Pytel. „Był skromny, pokorny, pełen miłości dla każdego człowieka, zawsze uśmiechnięty, nawet wówczas, kiedy bardzo cierpiał” – zauważa Barbara Drapikowska. „Spowiadał przez całe kapłańskie życie bardzo wiele. W czasie wakacji budził zdziwienie w kuriach diecezji, na terenie których przebywał, prosząc zgodnie z obowiązującym wówczas prawem o jurysdykcję do spowiadania” – przypomina ks. proboszcz Marcin Węcławski.
Strona www.aleksanderwozny.archpoznan.pl zawiera wykaz publikacji o ks. Woźnym, a także bogaty materiał faktograficzny, m.in. liczne zdjęcia. Można również zapoznać się z informacjami na temat przygotowań do procesu beatyfikacyjnego ks. Woźnego. W czerwcu br. Konferencja Episkopatu Polski wyraziła zgodę na rozpoczęcie procedury beatyfikacyjnej na szczeblu diecezjalnym.
Ks. Aleksander Woźny urodził się 25 czerwca 1910 r. w Uzarzewie pod Poznaniem. Święcenia kapłańskie otrzymał 10 czerwca 1933 r. z rąk kard. Augusta Hlonda. Ponad pięć lat był więziony w obozach koncentracyjnych, najpierw w Buchenwaldzie, a następnie w Dachau.
Po zakończeniu II wojny światowej aż do śmierci w 1983 r. był proboszczem parafii pw. św. Jana Kantego w Poznaniu. Od podstaw zorganizował życie parafialne, był budowniczym obecnego kościoła i pionierskim propagatorem kultu Miłosierdzia Bożego w Polsce. W 1950 r. został aresztowany przez władze komunistyczne za przeczytanie z ambony listu pasterskiego biskupów, na którego odczytanie nie godziły się ówczesne władze – w więzieniu przebywał dziewięć miesięcy.
Duszpasterska działalność ks. Woźnego nie ograniczała się tylko do kościoła i parafii. Znaczącą rolę odegrał jako krajowy duszpasterz kobiet, współpracując z kard. Karolem Wojtyłą. Ks. Woźny nie zaniedbywał troski o głoszenie słowa Bożego w swojej parafii, a wierni nagrywali jego kazania, przepisywali je na maszynie i powielali w wielu egzemplarzach. Posługę w konfesjonale postrzegał jako jeden z najważniejszych darów zadanych mu przez Pana Boga. Często wieczorami otwierał kościół, żeby spowiadać przybywających do świątyni penitentów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.