Poznań: projekt misyjny „Święty Mikołaj”
09 grudnia 2013 | 14:19 | bt Ⓒ Ⓟ
Ponad 600 dzieci miało okazję poznać prawdziwego św. Mikołaja, a tym samym wspomóc ubogie dzieci z Wysp Zielonego Przylądka. To efekt zakończonego właśnie w Poznaniu edukacyjno-socjalnego projektu misyjnego pod nazwą „Święty Mikołaj”. Realizowany był on po raz kolejny przez Akademickie Koło Misjologiczne działające przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Między 5 a 8 grudnia członkowie Akademickiego Koła Misjologicznego odwiedzali dzieci z Poznania i okolic zarówno w ich domach, jak i w przedszkolach, szkołach czy parafiach, które zgłosiły taką chęć. Jeden ze studentów, któremu towarzyszyły anioły, ubrany był w oryginalny strój biskupa. Snute przez nich opowieści pozwoliły dzieciom poznać postać prawdziwego św. Mikołaja − biskupa z Miry, który następnie obdarował je przygotowanymi przez rodziców lub opiekunów upominkami oraz obrazkami świętego z modlitwą do niego. Wyzwania tego podjęło się w tym roku czterech studentów oraz dziesięć studentek, którzy dotarli w sumie do ponad sześciuset dzieci.
Jak przyznaje w rozmowie z KAI Anna Stachowiak, koordynatorka projektu, widok zdziwionych dzieci na ich pojawienie się oraz dziesiątki stawianych pytań, były bezcenne. „Chcemy, aby dzieci na wzór świętego biskupa Mikołaja uczyły się w ukryciu pomagać potrzebującym i o tym mówiliśmy podczas naszych spotkań” – wyjaśnia koordynatorka dodając, że podczas spotkań członkowie Akademickiego Koła Misjologicznego zbierali ofiary na roczne utrzymanie trójki dzieci z Wysp Zielonego Przylądka (Cabo Verde) zaadoptowanych w ramach tzw. Adopcji na odległość.
Akademickie Koło Misjologiczne to koło naukowe działające przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jedno z dwóch tego typu w kraju, skupiające studentów, którym bliska jest tematyka misyjna. Stanowi ono kontynuację powstałego w 1927 r. Akademickiego Koła Misyjnego działającego przy Uniwersytecie Poznańskim, którego członkinią była także dr Wanda Błeńska − Matka Trędowatych. Więcej o poznańskim AKM i adoptowanych przez niego dzieciach z Wysp Zielonego Przylądka można znaleźć na stronie: www.misja.info.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.