Poznań: Rada Społeczna apeluje o ochronę ludzkiego życia
12 kwietnia 2012 | 21:27 | ms Ⓒ Ⓟ
Im życie jest słabsze i bardziej narażone na uszczerbek, tym bardziej powinno być chronione – uważają członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim. W wydanym dziś oświadczeniu o konieczności zachowania szacunku dla życia ludzkiego rada apeluje o tworzenie prawa mobilizującego do dobra i unikanie powstawania niemoralnego prawa.
Oświadczenie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim wysłane zostało do parlamentarzystów i członków rządu.
„Nie należy ustawać w przypominaniu podstawowej zasady moralnej, zasady myślowo koniecznej, polegającej na powinności okazywania szacunku dla życia. Dobre jest to, co utrzymuje życie i działa na jego korzyść; tym, co jest złe – jest niszczenie życia bądź jego ograniczenie” – podkreślili członkowie rady. W oświadczeniu przyznają oni, że w Polsce można odnotować ewolucję poglądów na temat konieczności zachowania szacunku dla życia, w tym życia przed narodzeniem, prowadzącą do przekonania, że „niszczenia życia nie można pogodzić z etyką”.
„Współczesne nauki biologiczne wskazują w sposób jednoznaczny moment zapłodnienia jako jedyny akt właściwy dla tworzenia nowego organizmu. Od początku istnieje ściśle określony program genetyczny tej żywej istoty, a powstała odrębna jednostka ludzka posiada już swoją w pełni sprecyzowaną własną pulę genową. Współczesna nauka nie dostarcza więc jakichkolwiek argumentów zwolennikom aborcji” – uważają członkowie Rady Społecznej.
Zdaniem członków rady niepokój budzą jednak próby kwestionowania prawd związanych z zachowaniem szacunku do życia, zarówno w przestrzeni relacji osobistych, jak i w debacie publicznej. „Odmawia się w nich podmiotowości wzrastającemu człowiekowi, a także grozi modyfikacją prawa chroniącego ludzkie życie. Nie można przy pomocy głosowania decydować, od kiedy mamy do czynienia z początkiem życia ludzkiego” – czytamy w oświadczeniu.
Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na „dotarcie do znacznej części społeczeństwa z doświadczeniem wizji płciowości promującej jedyną w swoim rodzaju relację mężczyzny i kobiety, ogarniającą i wypełniającą przesłanie wzajemnego ubogacania się i przekazywania życia”.
Członkowie Rady Społecznej przypominają także wypowiedzi Kongregacji Nauki Wiary na temat technik wspomaganego rozrodu. „Ewentualne dążenia do opłacania metody in vitro z funduszy publicznych budzą refleksję dotyczącą konieczności umieszczenia tej procedury – poza ogólnymi zastrzeżeniami jej dotyczącymi – we właściwej hierarchii wydatków ponoszonych na ludzkie życie i zdrowie, zwłaszcza w kontekście ograniczonych środków, jakimi dysponuje społeczeństwo. Niepokój jednakże może budzić brak uregulowań pozostawiający kwestie eksperymentów medycznych, w tym metody zapłodnienia in vitro, dotyczących początków życia ludzkiego poza wszelką prawną ochroną”.
W tym kontekście Rada Społeczna apeluje o tworzenie prawa mobilizującego do dobra i unikanie powstawania niemoralnego prawa, które może rodzić postępowanie niemoralne. „Złe prawo może ponadto prowokować powstawanie dylematów wśród personelu medycznego, którym sprostanie może być trudne”.
Członkowie Rady Społecznej wskazują także na „obłudną postawę tych, którzy walczą z karą śmierci, a przyzwalają na aborcję”. Ich zdaniem trzeba pochylić się z szacunkiem nad matkami i rodzinami, które opiekują się dziećmi urodzonymi mimo ich kłopotów zdrowotnych. „Niezbędne jest społeczne zrozumienie trudnej roli ludzi obarczonych trudem wychowania tych dzieci”.
W skład Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim wchodzą wybitni naukowcy, działacze społeczni, profesorowie wyższych uczelni i Polskiej Akademii Nauk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.