Drukuj Powrót do artykułu

„Redemptoris Missio” pomaga w budowie „Domu z marzeń” w Kenii

10.10.2017 , Poznań / bt / mz Ⓒ ℗

Sample Fot. Seth Doyle / Unsplash

Poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zbiera środki na wsparcie budowy Centrum Dziecięcego w kameruńskiej misji Kithatu, w którym znajdzie się miejsce dla setki dzieci. Będą mogły tam spędzać czas w ramach Day Care. – Dla niektórych stanie się ono wręcz nowym domem, domem z marzeń, stąd tak nazwano projekt – wyjaśnia Justyna Janiec-Palczewska, prezes fundacji.

Przed kilkoma dniami z misji Kithatu, prowadzonej przez siostry Misjonarki Świętej Rodziny, powrócił wolontariusz fundacji, Miłosz Jakubek, student medycyny, który przez dwa miesiące pracował w tamtejszym ośrodku zdrowia. W misji siostry prowadzą także Day Care, miejsce do którego uczęszczają dzieci od 2. do 8. roku życia pochodzące z rodzin znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji życiowej.

– Spędzają tam radośnie czas, podczas gdy ich rodzice pracują, ale miałem też okazję zobaczyć z jakich pochodzą rodzin. Historie niektórych z nich są tak przerażające, że aż trudne do wyobrażenia. Wspólnym mianownikiem jest zazwyczaj bieda i głód. Do tego dochodzą przemoc w rodzinie, alkoholizm, choroby psychiczne i przestępczość. Day Care w misji Kithatu jest więc dla tych maluchów namiastką normalności – opowiada Miłosz.

Czytaj także: Nowy dom wspólnoty L’Arche w Radości

Day Care może obecnie przyjąć trzydzieścioro dzieci. – Powstanie Centrum Dziecięcego pozwoliłoby objąć opieką nawet setkę dzieci. Siostry rozpoczęły jego budowę, ale nie mają możliwości, aby ją dokończyć, stąd postanowiliśmy im w tym pomóc – tłumaczy Miłosz Jakubek.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” podjęła więc starania o zebranie odpowiednich pieniędzy. W konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych wygrała dofinansowanie budowy Centrum Dziecięcego, jednak warunkiem jego uzyskania jest zebranie wkładu własnego w kwocie 35 tys. zł. – Pieniądze będziemy zbierać do grudnia tego roku. Każda złotówka to cegiełka „Domu z marzeń” – zapewnia prezes Fundacji „Redemptoris Missio”. Więcej na www.medicus.ump.edu.pl.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja organizuje, m.in. wysyłanie do pracy na misjach polskich lekarzy i pielęgniarki oraz wysyłkę leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.