Poznań: 75. rocznica ustanowienia najstarszej kaplicy Wieczystej Adoracji
28 czerwca 2012 | 14:04 | bt Ⓒ Ⓟ
Najstarsza kaplica Wieczystej Adoracji w Poznaniu, znajdująca się w Bazylice Kolegiackiej, 27 czerwca obchodziła 75. rocznicę ustanowienia. Głównym punktem uroczystości jubileuszowych była Msza św. koncelebrowana wieczorem pod przewodnictwem bp. Marka Jędraszewskiego.
Kaplica Wieczystej Adoracji w poznańskiej farze jest pamiątką Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego ku czci Chrystusa Króla, który odbył się w Poznaniu w czerwcu 1937 r. Za zgodą Stolicy Apostolskiej, w niedzielę 27 czerwca 1937 r., kardynał August Hlond, prymas Polski, poświęcił kaplicę i uroczyście wprowadził do niej Najświętszy Sakrament.
75. rocznica ustanowienia w tej świątyni kaplicy Wieczystej Adoracji przypadła w dzień związany z kultem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Mszę św. dziękczynną, której przewodniczył bp Jędraszewski, poprzedziła sprawowana tutaj w każdą środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W homilii wygłoszonej z okazji jubileuszu ustanowienia kaplicy, poznański biskup pomocniczy przypomniał m.in. słowa odezwy kard. Hlonda w sprawie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, wydanej w Rzymie 14 maja 1937 r. Wyjaśnił też, że pojawiające się w niej pojęcia „komunizm” i „socjalizm” oznaczają komunizm bolszewicki oraz narodowy socjalizm Hitlera.
Kard. Hlond zwracał uwagę w swojej odezwie, że „szatańska walka z Bogiem i religią wre w państwach, w których socjaliści lub komuniści przywłaszczyli sobie dyktaturę”, pisząc dalej, że „dlatego drwi się z wierzeń niby z ciemnoty, ośmiesza się życie religijne jako brzydką maskaradę, wytwarza się sztuczną i zalęknioną atmosferę bezbożnictwa, przekonania katolickie piętnuje się jako bunt”.
Jak zaznaczył bp Jędraszewski, słowa kardynała, były „wyraźną przestrogą przed niebezpieczeństwami, jakie zagrażały państwu polskiemu, polskiemu narodowi i chrześcijaństwu na tych ziemiach”.
„Ale nie wolno nam nie widzieć zagrożeń dnia dzisiejszego. Ma się bowiem czasem wrażenie, jakby historia chciała zatoczyć kolejne koło” – przestrzegał biskup zauważając, że „tym bardziej nie może nam zabraknąć czasu by klęczeć i adorować Chrystusa, który jest i który swoją milczącą obecnością niejako wzywa naszej obecności”.
Jednocześnie przyznał, że słowa kard. Hlonda przypominały o fundamencie, na którym trzeba budować przyszłość, a którym jest niezachwiana ufność w Chrystusie.
„Stąd ta idea, aby widomym owocem Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego była kaplica Wieczystej Adoracji przy poznańskiej farze, która mogłaby gromadzić ludzi na ciągłej modlitwie o wierność, o możliwość przetrwania, o siłę nadziei” – tłumaczył bp Jędraszewski.
Poznańska Bazylika Kolegiacka, czyli kościół farny nosi wezwanie Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa. Świątynia ta, nazywana „perłą baroku”, wzniesiona na przełomie XVII i XVIII w., jest sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W 2010 r. Benedykt XVI podniósł ją do godności Bazyliki Mniejszej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.