Poznań: rogale świętomarcińskie Caritas na rzecz Wigilii dla ubogich
10 listopada 2012 | 15:33 | msz Ⓒ Ⓟ
Ponad trzydzieści tysięcy certyfikowanych rogali świętomarcińskich rozprowadzą wolontariusze Caritas Archidiecezji Poznańskiej z okazji liturgicznego wspomnienia św. Marcina z Tours i Święta Niepodległości. – Podobnie jak w ubiegłym roku, ofiary z rogali zostaną przeznaczone na przygotowanie Wigilii dla ubogich, samotnych i bezdomnych, którą Caritas zorganizuje na terenie Targów Poznańskich – powiedział KAI Tomasz Ćwikliński z Caritas Poznańskiej.
W ten sposób, jak co roku, będą oni mogli zaznać ciepła świątecznego, a także obfitości świątecznych potraw.
Wypiek tych słodkich smakołyków należy do tradycji wielkopolskich. – Certyfikowane rogale, które będzie można nabyć na stoiskach Caritas, wypiekły trzy cukiernie z Poznania – zaznacza Ćwikliński. Każdy rogal będzie zapakowany w specjalnie przygotowaną papierową torebkę z logo Caritas. Każdy, kto odwiedzi stoiska Caritas i zdecyduje się na nabycie rogali, wspomoże zakup żywności i organizację Wieczerzy Wigilijnej dla około 1600 ubogich i potrzebujących osób.
Oznaczone logo Caritas punkty, w których będzie można nabywać certyfikowane rogale, zostaną rozstawione przy kilkudziesięciu parafiach Poznania i okolic, a także w Barze Caritas przy pl. Wolności, przy poznańskim Zamku oraz parafii na ul. Św. Marcina, a także na Rynku Wildeckim przy siedzibie Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
Po raz pierwszy w akcję „Rogalem Caritas wspierasz potrzebujących” włączył się klub Warta Poznań, który została partnerem akcji.
Rogale marcińskie wypiekane są z ciasta półfrancuskiego, wypełnionego nadzieniem z białego maku, miodu, masła i bakalii. Kształt rogala ma przypominać podkowę, którą – wedle legendy – zgubił koń biskupa Marcina podczas przejazdu przez Poznań. W 2008 r. Komisja Wspólnoty Europejskiej wpisała rogale marcińskie do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej.
Tradycja wypieku rogali marcińskich narodziła się pod koniec XIX wieku. W 1891 r. ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pw. św. Marcina ks. Jan Lewicki podczas kazania zaapelował do wiernych, by wzorem swego patrona zrobili coś dobrego dla ubogich. Poruszony słowami proboszcza poznański cukiernik Józef Melzer postanowił odpowiedzieć na apel kapłana. Wypiekł rogale, które bogatsi mieszkańcy kupowali, a biedni – otrzymywali za darmo.
Z czasem smakołyk ten stał się tradycyjnym wypiekiem na Święto Niepodległości. Caritas Archidiecezji Poznańskiej sprzedaje rogale od 2007 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.