Poznań: Ruch Focolari zaprasza młodych na Genfest
08 marca 2012 | 22:42 | msz Ⓒ Ⓟ
O Chiarze Lubich, historii założonego przez nią Ruchu Focolari oraz o tegorocznym spotkaniu młodych Genfest, które odbędzie się w Budapeszcie, będzie rozmawiać młodzież zaangażowana w poznańską wspólnotę Focolare w sobotę 10 marca. Spotkanie, które poprzedzi Msza św. w bazylice archikatedralnej, celebrowana w czwartą rocznicę śmierci Chiary Lubich, będzie miała miejsce na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
– W tym roku wszystkie drogi młodych ludzi będą prowadzić do stolicy Węgier. W dniach od 31 sierpnia do 2 września odbędzie się tam dziesiąta edycja Genfestu, wielkiego spotkania młodych, organizowanego przez Ruch Focolari – mówi Sylwia Machej z poznańskiego Focolare. Towarzyszyć będą mu słowa: „Let’s bridge” (Budujmy mosty). – Chodzi o budowanie mostów ponad narodami, kulturami, między pokoleniami, w rodzinach, szkołach, na uczelniach, w parafiach, a także o doświadczenie Boga i pragnienie budowania lepszego i piękniejszego świata – podkreśla Machej.
Budapeszt stanie się stolicą „Młodzieży dla Zjednoczonego Świata”, czyli młodych w wieku 17-30 lat zjednoczonych w Ruchu Focolari. Tegoroczne spotkanie, jak zapewnia Machej, będzie okazją do wspólnych rozmów, śpiewów, poznawania kultur i tradycji podczas prezentacji charakterystycznych elementów budujących tożsamość krajów, ale i poruszania takich tematów, jak: ekonomia, sztuka, problemy społeczne, dialog między kulturami. Nie zabraknie też miejsca na świadectwa wiary, spotkania z kard. Peterem Erdő z Węgier, Marią Voce – prezydent Ruchu Focolari czy marszy dla braterstwa. Większość wydarzeń odbywać się będzie w Sportárene w Budapeszcie, mogącej pomieścić nawet ponad 12 tysięcy osób.
Focolare organizuje wyjazd autokarowy na Genfest z Poznania. – Chętni, również nieznający ruchu, mogą zgłaszać się do 15 marca – mówi Machej.
Wyjazdy będą organizowane jeszcze z Warszawy, Krakowa, Katowic, Rzeszowa i Lublina.
Pierwszy Genfest, z inspiracji Chiary Lubich, został zorganizowany w Loppiano, miasteczku położonym nieopodal Florencji, w 1973 r. Kolejne spotkania organizowane były co kilka lat w różnych częściach Rzymu. Każdorazowo gromadziły tysiące młodych z całego świata. Polacy po raz pierwszy wzięli w nim udział w 1990 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.