Poznań: Sesja Jubileuszowa Poznańskiej Grupy Ekumenicznej
28 października 2016 | 09:05 | msz Ⓒ Ⓟ
Sesja Jubileuszowa Poznańskiej Grupy Ekumenicznej, która odbyła się wieczorem 27 października w Auli im. Jana Lubrańskiego UAM, zwieńczyła obchody piętnastego Ekumenicznego Święta Biblii w Poznaniu. Gościem specjalnym wydarzenia łączącego siedem chrześcijańskich Kościołów był br. Aloise, przeor Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé.
„Poznańska Grupa Ekumeniczna chce być płaszczyzną spotkania chrześcijan, którzy pragną jedności. Jeśli co miesiąc spotykamy się na modlitwie i uczestniczymy w spotkaniach roboczych, możemy być pewni, że jest to działanie Ducha Świętego” − zauważył na początku jubileuszowej sesji ks. dr Tomasz Siuda, współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Marek Izdebski, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, prezbiter Mateusz Wichary, zwierzchnik Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP. Uczestnikami jubileuszowej sesji byli również przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.
„Poznańska Grupa Ekumeniczna pracuje dla jedności chrześcijan, dlatego że jej członkowie doskonale wiedzą, że światło Chrystusa powierzone jest nam wszystkim i że tylko wspólnie możemy to światło przekazywać. Dziś w imię prawdy najważniejsze jest pojednanie” − podkreślił w swoim wystąpieniu przeor Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé.
W wykładzie pt. „Pojednanie − przyjąć innego” zauważył, że Ewangelia przesycona jest dynamiką powszechnego braterstwa, a zjednoczenie chrześcijan jest pragnieniem i marzeniem wielu, zwłaszcza młodych. Br. Aloise wyraził przekonanie, że zbliżająca się 500. rocznica reformacji w 2017 r. może być okazją do zrobienia kroku naprzód dla jedności chrześcijan.
Przeor Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé przypomniał modlitwę Chrystusa zawartą w 17. rozdziale Ewangelii św. Jana, „aby byli jedno”. Zaznaczył, że Chrystus, przyjmując ciało, łączy się z nami tym co jest najniższe, żeby skuteczniej do nas docierać. Bóg przyjmuje w sobie nasze człowieczeństwo i w zamian przekazuje nam Ducha Świętego, własne życie.
„Kiedy odkrywamy, że komunia z Bogiem jest wymianą, rozumiemy, że pojednanie jest sercem Ewangelii” − mówił br. Aloise.
Podkreślił, że Chrystus przywraca wzajemne zaufanie między Bogiem a człowiekiem, a to przemienia relacje między ludźmi. „Tych, których Bóg pojednał ze sobą, posyła w świat i czyni ambasadorami pojednania w świecie, ponieważ chce pojednać całą ludzkość. Ten dar został ofiarowany wszystkim, którzy noszą Jego imię” − stwierdził gość z Taizé.
Przekonywał, że współczesnemu światu trzeba pokazywać, że możliwa jest jedność przy poszanowaniu pluralizmu. „Przed chrześcijanami stoi zadanie ukazywania jedności, a jej utrwalanie możliwe jest wtedy, kiedy zostanie uszanowana ich różnorodność” − zaznaczył prelegent.
Wskazał, że dotychczas zbyt często analizowaliśmy dzielące chrześcijan różnice, podczas gdy punktem wyjścia powinien być Chrystus. „Jedynie dzięki Chrystusowi jesteśmy braćmi, należymy do siebie w sposób realny, integralny i wieczny” − przypomniał przeor Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé.
Br. Alois zastanawiał się, czy Kościoły nie powinny odważyć się spotkać pod jednym dachem, w jednym namiocie jeszcze zanim zostaną uzgodnione wszystkie problemy teologiczne. „Zawsze będą między nami istniały różnice, które pozostają wyzwaniem i zachętą do dyskusji, ale czy nie nadszedł czas, by priorytetem uczynić tożsamość wynikającą z chrztu św.?” − pytał.
Przekonywał, że możliwe jest przebywanie pod jednym dachem, kiedy zostanie rozwinięta gotowość do wzajemnej gościnności, a ta wymaga ducha pokory i nawrócenia. Gościnności towarzyszy przekonanie, że ten drugi jest odmienny, inny.
Przeor Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé zwrócił uwagę na warunki, jakie będą sprzyjały budowaniu wzajemnej gościnności. W odkrywaniu i pielęgnowaniu bliskości w lokalnej społeczności pomocne będą wspólna modlitwa, współpraca parafii różnych wyznań w głoszeniu Chrystusa, wspólne studiowanie Biblii, pielęgnowanie jedność w miłości braterskiej. Zaznaczył, że każda katedra mogłaby stać się miejscem modlitwy wszystkich chrześcijan, a biskup Rzymu mógłby zostać uznany za sługę, który czuwa, by między Kościołami panowała zgoda. Przypomniał też, że Eucharystia jest drogą do jedności.
Br. Aloise odniósł się też do problemu emigracji. „Rozumiem niepokój i zmęczenie wynikające z problemu napływów emigrantów. Byłoby jednak czymś złudnym przekonanie, że fala emigrantów niebawem się skończy. Wędrówka ludów będzie trwała tak długo, jak sytuacja polityczna nie poprawi się w ich ojczystych krajach i nie nastaną pokój i stabilizacja” − zauważył prelegent.
Zaznaczył, że w przyjmowaniu emigrantów musimy rozpoznawać co jest słuszne i niezbędne bez naiwności i nie ulegając nieufności.
Wspomniał, że wspólnota w Taizé przyjęła dwie chrześcijańskie rodziny z Iraku i Syrii oraz syryjską rodzinę muzułmańską, a także grupę młodych mężczyzn z Sudanu i Afganistanu.
Br. Alois wskazał też na potrzebę zasiewania przez chrześcijan ziaren jedności w coraz bardzie zsekularyzowanym i podzielonym świecie.
„Czy chrześcijanie nie powinni być w czołówce osób poszukujących i wcielających w życie braterstwo zapoczątkowane przez Chrystusa, aby w ten sposób przyczyniać się do kształtowania społeczeństwa jutra? Czy nie jesteśmy wezwani, by żyć w taki sposób, który w oczach ludzi wydaje się niemożliwy? Bądźmy odważni i trwajmy tam, gdzie ludzkości jest tak bardzo podzielona” − zaapelował przeor Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé.
Jubileuszowe spotkanie poprzedziła modlitwa młodzieży, której przewodniczył br. Aloise w kościele pw. św. Michała przy ul. Stolarskiej.
„Poznańską Grupę Ekumeniczną charakteryzuje zapalczywość we wspólnej pracy, która podnosi na duchu. Ujmujące jest to, że od piętnastu lat jej członkowie spotykają się na modlitwie i podejmują różne przedsięwzięcia, angażując się w sposób trwały. Poznań może w czymś dobrym patronować Polsce” − powiedział abp Stanisław Gądecki, dziękując za piętnastolecie działalności Poznańskiej Grupy Ekumenicznej.
Bp Jerzy Samiec, składając życzenia Poznańskiej Grupie Ekumenicznej z okazji jubileuszu, zauważył, że wbrew panującemu powszechnie sekularyzmowi, wierzący powinni prowadzić wspólny dialog, spotykać się na modlitwie i realizować nakaz ewangeliczny Jezusa. „ Po miłości poznają, że do Mnie należycie − powiedział Jezus. Jeżeli będziemy realizować przykazanie miłości, będziemy potrafili nieść ją najbiedniejszym, będziemy − niezależnie od Kościołów − wypełniać to przykazanie, a tym samym będziemy bliżej siebie” − stwierdził prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.
Poznańska Grupa Ekumeniczna działa w stolicy Wielkopolski od 2001 r. Najważniejszymi wydarzeniami przygotowywanymi wspólnie przez chrześcijańskie Kościoły w Poznaniu są Ekumeniczne Święto Biblii oraz Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.