Poznań: Studenci pojechali na misje do Ziemi Świętej
20 lipca 2011 | 14:22 | bt Ⓒ Ⓟ
Z Poznania do Ziemi Świętej wyruszyła ośmioosobowa grupa z Akademickiego Koła Misjologicznego, która spędzi pięć tygodni w sierocińcu prowadzonym na Górze Oliwnej przez siostry elżbietanki. Studenci będą tam prowadzić prace porządkowe i remontowe oraz opiekować się dziećmi.
20 lipca rozpoczęło się drugie tegoroczne doświadczenie misyjne członków Akademickiego Koła Misjologicznego (AKM) z Poznania. Ośmioosobowa ekipa misyjna, którą tworzą kapłan oraz studenci różnych poznańskich uczelni, wyjechała na 5 tygodni do Izraela. Grupa została już wcześniej pobłogosławiona i rozesłana na misje przez metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.
W Jerozolimie na Górze Oliwnej, młodzi Polacy zamieszkają w Domu Pokoju − sierocińcu prowadzonym przez polskie siostry elżbietanki. Tegoroczny projekt jest kontynuacją ubiegłorocznego, kiedy to 16 osób z AKM pracowało przez miesiąc na Górze Oliwnej.
„W czasie spotkania, które wówczas odbyli z łacińskim Patriarchą Jerozolimy, arcybiskupem Fuadem Twalem, studenci usłyszeli od niego, że Ziemia Święta potrzebuje modlitwy, obecności pielgrzymów oraz projektów misyjnych, takich, jak prowadzony przez nich” – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr Szymon Stułkowski, opiekun naukowy AKM dodając, że zdaniem patriarchy „te trzy aktywności zaowocują z pewnością pokojem w tej części świata”.
Uczestnicy tegorocznego doświadczenia misyjnego będą opiekować się dziećmi, w dni robocze prowadzić będą też prace porządkowe i remontowe w istniejącym już od 40 lat sierocińcu, a także uporządkują ogród otaczający dom. Grupa zabrała ze sobą m.in. przybory szkolne, zabawki oraz pościel dla wychowanków sierocińca.
Natomiast w wolnym czasie młodzi misjonarze z Polski pielgrzymować będą do miejsc świętych. Prawie każdego dnia wieczorem zejdą z Góry Oliwnej do Bazyliki Grobu Pańskiego, by tam na Golgocie czy przy Grobie Pańskim zakończyć dzień modlitwą.
Wyjazd do Ziemi Świętej nie jest jedynym tegorocznym doświadczeniem misyjnym AKM z Poznania. Trzy dni wcześniej, 17 lipca, grupa studentów wyjechała do Afryki, na Wyspy Zielonego Przylądka. Pod adresem www.jerozolima2011.bloog.pl można śledzić blog z doświadczenia misyjnego w Jerozolimie, a na stronie www.misja.info − kronikę doświadczenia misyjnego na Wyspach Zielonego Przylądka.
Realizacja obu tegorocznych projektów misyjnych Koła finansowana jest w dużej mierze z rozprowadzenia książki pt. „Prośmy o pokój dla Jeruzalem” wydanej przez poznański AKM w kwietniu br. W dwa i pół miesiąca członkowie Koła rozprowadzili cały nakład (3000 egzemplarzy) tego pięknego albumu, który jest owocem ubiegłorocznego doświadczenia misyjnego poznańskich studentów w Domu Pokoju na Górze Oliwnej w Jerozolimie.
Akademickie Koło Misjologiczne jest organizacją naukową studentów działającą przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kontynuuje ona tradycje powołanego w 1927 r. przy ówczesnym Uniwersytecie Poznańskim Akademickiego Koła Misyjnego. Jak mówią o sobie członkowie AKM, są grupą studentów, którzy starają się coraz lepiej poznawać czym są tak naprawdę misje w teorii i praktyce. Za cel stawiają sobie popularyzację wiedzy misjologicznej, zwłaszcza wśród studentów m.in. poprzez organizowanie wyjazdów naukowych oraz spotkań o charakterze naukowym. „Naszym priorytetem jest życie coraz bliżej Boga i formacja duchowa po to, by być misjonarzem zawsze i wszędzie, nie tylko w kraju misyjnym” – podkreślają AKM-owicze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.