Poznań: Turniej o Miecz św. Piotra
14 września 2013 | 18:31 | msz Ⓒ Ⓟ
Wjazd biskupa Jordana do Poznania, zmagania wojsk Mieszka I z Wikingami oraz odtworzenie bitwy pod Cedynią z 972 r. złożyły się na plenerowe widowisko pt. „Turniej o Miecz św. Piotra”. Inscenizacja, w której wzięło udział osiemdziesięciu wojów, odbyła się 14 września nad Wartą w sąsiedztwie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.
– Widowisko wpisuje się w cykl wydarzeń kulturalno-historycznych przygotowujących do obchodów jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski w 2016 r. Chcemy w sąsiedztwie Ostrowa Tumskiego zainicjować cykl regularnych wydarzeń, które będą przybliżały ten ważny dla polskiej państwowości jubileusz – powiedział KAI Sławomir Hinc z Fundacji „Harmonia Artis”.
Jak podkreśla jeden z organizatorów artystycznego wydarzenia, „Turniej o Miecz św. Piotra” ma na celu przypomnienie o początkach polskiej państwowości, z której poznaniacy powinni być dumni. – Nawet mieszkańcy Poznania nie wiedzą, że w Muzeum Archidiecezjalnym jest przechowywany Miecz św. Piotra – zauważył Hinc.
Przyczynkiem do zorganizowania inscenizacji w stolicy Wielkopolski jest też fakt, że było to pierwsze biskupstwo powstałe na tych terenach.
Podczas sobotniego widowiska tereny nadwarciańskie zamieniły się w wioskę słowiańską z X wieku. Zwiedzający mogli zobaczyć wjazd biskupa Jordana do Poznania – pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich. W jego postać wcielił się znany aktor teatralny i filmowy Aleksander Machalica. – Odtwarzając to ważne wydarzenie, chcieliśmy przybliżyć wejście chrześcijaństwa na ziemie dawnych Słowiań – podkreśla Hinc.
Wioska przedstawiała realia życia Słowian z X wieku i miała zachęcić do sięgnięcia po książki do historii. – Historia, która jest wykładana w szkołach, nie buduje poczucia dumy narodowej jak to ma miejsce w innych państwach, a takie widowiska plenerowe mogą być zachętą do pogłębiania wiedzy – zauważył Hinc.
W turnieju wzięło udział osiemdziesięciu wojów z grup rekonstrukcyjnych ze Szczecina, Cedyni, Tychów, Warszawy, Leszna i Poznania. – Wojowie pełnią różne funkcje, jako gwardia cesarska, drużyna księcia, wojowie pospolitego ruszenia i konni – zauważył Piotr Czaja ze Stowarzyszenia Legion X. Zanaczył, że „od tego zależne jest uzbrojenie, sposób walki i rodzaj uzbrojenia”. Czaja podkreślił, że członkowie grup rekonstrukcyjnych dbają o najdrobniejsze szczegóły ubioru podczas tego typu wydarzeń.
Główną nagrodą w turniejowych zmaganiach była replika Miecza św. Piotra.
Organizatorami widowiska artystycznego były Fundacja „Harmonia Artis” i Stowarzyszenie Legion X.
W skarbcu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu przechowywany jest Miecz św. Piotra, który do Poznania przywiózł biskup Jordan w 968 r. O tym drogocennym zabytku wspomina w swoich kronikach Jan Długosz. Zapisał on, że był to miecz, którym św. Piotr odciął ucho Malchusowi w Ogrodzie Oliwnym, choć zakładał on także możliwość przywiezienia do Polski repliki darowanej przez papieża.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.