Poznań: ukazał się drugi tom dzieł św. Teresy z Avila
21 stycznia 2010 | 12:00 | zas / kw Ⓒ Ⓟ
Nowe tłumaczenie na język polski „Zamku wewnętrznego”, jednego z największych dzieł św. Teresy z Avila – hiszpańskiej mistyczki i reformatorki zakonu karmelitańskiego – ukazało się w tych dniach w Poznaniu.
To drugi tom „Dzieł wszystkich” św. Teresy od Jezusa, jakie Warszawska Prowincja Karmelitów Bosych – do której należy poznański klasztor – zamierza wydać w ciągu najbliższych kilku lat. Edycję zapoczątkowało wydanie przed trzema laty autobiograficznej „Księgi mojego życia”.
„Pragniemy w ten sposób uczcić przypadający w 2015 roku wielki jubileusz pięćsetlecia urodzin naszej Świętej” – powiedział KAI ojciec Wojciech Ciak z poznańskiego klasztoru karmelitów bosych, który jest inicjatorem edycji.
„Ostatnie tłumaczenia dzieł świętej Teresy na język polski ukazały się sto lat temu. Istnieje więc potrzeba wydania nowego polskiego tłumaczenia z uwzględnieniem choćby zmian językowych jakie dokonały się w ciągu minionego wieku” – dodał o. Ciak.
W kolejnych latach w ramach „Dzieł wszystkich” św. Teresy z Avila ukaże się jeszcze pięć tomów w opracowaniu krytycznym: „Księga fundacji”, „Droga doskonałości”, „Pisma mniejsze” oraz dwa tomy listów hiszpańskiej zakonnicy.
Wydawcą pism jest karmelitańskie wydawnictwo „Flos Carmeli”, które ma swoją siedzibę w Poznaniu i prowadzone jest przez Warszawską Prowincję Karmelitów Bosych – jednej z dwóch w kraju obok Prowincji Krakowskiej tego zakonu.
Urodzona w Avila w 1515 roku Teresa w wieku 19 lat wstąpiła potajemnie do zakonu karmelitanek w swoim rodzinnym mieście. W 1555 roku, po przeżyciach mistycznych, postanowiła przywrócić surową regułę zakonną, złagodzoną w poprzednich wiekach.
W 1562 roku papież Pius IV zezwolił jej na otwarcie pierwszego klasztoru karmelitanek bosych o zreformowanej regule. W ciągu następnych lat założyła w całej Hiszpanii kilkanaście klasztorów żeńskich oraz przy współpracy ze św. Janem od Krzyża kilkanaście klasztorów męskich.
Zmarła w 1582 roku Teresa, została w 1614 roku ogłoszona błogosławioną, a osiem lat później – świętą. W 1970 roku papież Paweł VI włączył ją wraz ze św. Katarzyną ze Sieny w poczet doktorów Kościoła – jako pierwsze dwie kobiety.
Dzieła św. Teresy z Avila, nazywanej też Teresą od Jezusa albo Teresą Wielką, zaliczane są do klasyki renesansowej literatury hiszpańskiej oraz do arcydzieł piśmiennictwa Kościoła katolickiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.